گزارش نشست «بررسی موقعیت کنونی کودکان کار و طرح جمع‌آوری آنها»

افخم صباغ؛ مدیرعامل موسسه‌ی #مهروماه: ایشان با مسئول دانستن دولت در قبال محافظت و حمایت از همه کودکان به انواع دسته بندی کارهای اشکار و پنهان برای کودکان و شرح انها ذکر کردند که مسولین ما بیشتر توجه به کار اشکار دارند و این در واقع نشان دهنده ی ان است که هدف بر طرف کردن ظاهر ماجرا میباشد و توجهی به کودکان کار در کارگاههای زیرزمینی و کوره پزخانه ها و مزارع و کودکان قالیباف و….نمیشود. و بعد اشاره کردند که طرح مورد حمایت سازمانهای مردم نهاد ، آیین نامه حمایت اجتماعی مصوب وزارت کار و رفاه ۹۲ علی رغم اینکه ان جی اوها نیز نقدهایی برآن دارند می باشد . اما در شرایطی که آیین نامه حمایت اجتماعی هنوز مصوبه هیئت وزیران را ندارد، تنها قاون موجود در شرایط فعلی آیین‌نامه‌ی ساماندهی سال ۸۴ است.

سخنرانی مهندس افخم صباغ مدیر عامل موسسه توانمند سازی زنان و کودکان مهر و ماه در نشست بررسی موقعیت کنونی کودکان کار و طرح جمع اوری

حمایت و حفاظت از کودکان بر اساس کنوانسیون حقوق کودکان بر عهده دولتهاست. بخشی از این کودکان، کودکان کار هستند. کار کودک به انواع آشکار، پنهان و نیمه پنهان تقسیم می شود کودکان زیادی در مزارع، قالیبافخانه ها و…در حال کار هستند.دولت موظف است حامی تمام کودکان باشد نه فقط کودکانی که در مقابل چشم مردم هستند.مشخص است این طرح ها چه هدفی را دنبال می کنند
باید علیرغم عدم حضور مسئولان صحبتهایی را که در رسانه ها مطرح کرده اند پاسخ دهیم. این که مطرح می شود کودکان، باند هستند.ما ان جی ا ها با کودکان عجین هستیم . پرونده مددکاری و بازدید از منزل داریم. بنابراین به چشم خود زندگی این کودکان را می بینیم. کودکان گاه بصورت کلونی توسط یکی از افراد فامیل با ماشین صبح به محل کار می ایند و شب برگردانده می شوند. گرچه مافیای زباله گردی بحث دیگری است.خواسته ما این است: گزارش تاثیر طرح جمع آوری بر کاهش کار کودک. اثربخشی این طرح، هزینه های انجام شده و دستاورد مشخص طرحآیا کار کودک در این طرح نشانه رفته است یا کودک کار؟ هر گاه سیاست ها به سمت مبارزه با کار کودک رفت، می شود امیدوار بود. هر گاه نگاه خانواده محور و حمایت محور مبتنی بر حرفه آموزی و توانمندسازی جای نگاه حذف محور را بگیرد.

مصرف گرایی به قمت جان کودکان

تمام منابع سال ۲۰۱۹ جهان تا روز دوشنبه «مصرف شد»

در حالی که پنج ماه تا پایان سال میلادی جاری باقی است، پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد جمعیت کره زمین تا روز دوشنبه ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد) تمام منابعی را که کره زمین می‌توانسته به‌طور طبیعی در سال ۲۰۱۹ برای مصرف آنها تأمین کند، استفاده کرده است.
این در حالی است که براساس آمارهای صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف) سالانه میلیون‌ها کودک زیر پنج سال بر اثر بیماری‌ها و سوءتغذیه جان خود را از دست می‌دهند ولی با مراقبت‌های بهتر، شمار بیشتری از این کودکان می‌توانستند از مرگ نجات یابند.

مادامی که «مصرف‌گرایی» در جوامع ارزش محسوب می‌شود و دولت‌ها نیز از این روند سودی عایدشان می‌شود، کودکان جزو اولین گروه‌هایی هستند که هزینه‌ی عمل کردن به این «ارزش» به واقع «ضدارزش» را پرداخت می‌کنند.

کلاس آموزش سفال و سرامیک

تابستان است و اوقات فراغت کودکان و نوجوانان. ما در مهروماه می‌کوشیم تا ساعاتی خوش و پربار برای کودکان در این اوقات رقم بزنیم، ساعاتی که در آن یاد می‌گیرند و اعتماد به‌نفس‌شان تقویت می‌شود.

کلاس آموزش سفال و سرامیک از برنامه‌هایی است که برای این کودکان و نوجوانان ترتیب داده‌ایم تا بتوانند با دستان خود خلق کنند و بر آموزه‌هایشان افزوده شود.

اردوی پارک جمشیدیه

واژه‌ی «کودک کار» این روزها همراه با واژه‌هایی چون جمع‌آوری، دستگیری، بازداشت و … به گوشمان می‌خورد اما ما در مهروماه می‌کوشیم تا رنگی تازه به زندگی کودکان کار بدهیم تا در گیر و دار شنیدن خبرهای دستگیری خواهر و برادرشان بتوانند ساعاتی را فارغ از این نگرانی‌ها در دنیای کودکانه‌شان غرق شوند.
امروز این کودکان به همراه مددکاران اجتماعی موسسه در پیچ و خم پارک جمشیدیه قدم زدند تا قدم‌هایشان در آغوش مادر زمین ثبت شود، به نام کودکی…

آموزش آشپزی در گروه مهرچین

یکی از برنامه‌هایی که موسسه‌ی مهروماه در راستای توان‌افزایی زنان در نظر گرفته است، آموزش آشپزی به آنها در گروه مهرچین است. زنان در این کلاس‌ها حاضر می‌شوند و با راهنمایی مربی آشپزی غذاهای متنوع و سالم را آماده می‌کنند و موسسه نیز بازار فروش برای محصولات آنها را پیدا می‌کند.

امید که با برگزاری چنین برنامه‌هایی، زنان از توان و تجربه‌ی خود در مسیر ساختن زندگی‌شان بهره‌مند شوند و با توان اقتصادی بیشتر حضوری پررنگ‌تر در اقتصاد خانواده و جامعه داشته باشند.

آیا کودکان کارِ در خیابان، باند هستند؟

طبق مشاهدات مددکاران سمن ها، تنها باند سازمان‌یافته‌ی بهره‌کشی از کودکان کارگاه‌های بازیافت زباله متعلق به پیمانکاران شهرداری یا کارگاه‌های مستقل در این رابطه هستند که ساعت‌های متمادی در شرایط کاملا مضر و غیر استاندارد و با ثمن بخس، کودکان را به کار وامی‌دارند.

لازم است ذکر شود که جامعه‌ای سیاست‌هایش به لحاظ ساختارهای تولید و توزیع ثروت و عدالت اجتماعی در جهت افزایش روزافزون کار کودک جهت‌دهی می‌شود برای فرافکنی و دادن آدرس غلط سعی دارد گناه وجود و افزایش روزافزون کودکان کار در جامعه را به دوش عده‌ای رییس باندهای بهره‌کش انداخته و از قبول مسئولیت‌های این پدیده‌ی نامبارک سر باز زند. ما شهروندان نیز سعی داریم با قبول این داستان دوش خود را از قبول مسئولیت شهروندی در قبال کودکان در معرض آسیب و مظلوم جامعه سبک‌تر احساس کنیم.

چرا جمع آوری کودکان کار فایده ای ندارد؟

مروری کوتاه براین روش ،آسیب‎های مهم آن‎را برای کودکان نشان می‎دهد :

– به جای مبارزه باکار کودک ،به مقابله با کودک کار می‎پردازد

–  الزاما به تعقیب و گریز و دستگیری کودکان اقدام می‎کند بدون انکه کودک مرتکب جرم شده باشد و در این درگیری‏ها کودکان دچار آسیب‏های جسمی می‎و روانی جدی می‏می‎شوند.

– کودکان را بی آنکه مرتکب جرمی می‎شده باشند ،دستگیر می‏می‎کنند.

جلسات مشاوره روانشناسی

مشاوره‌های روانشناسی برای زنان و کودکان مهروماه به صورت هفتگی توسط روانشناس متخصص انجام می‌شود تا پرتوی از امید را در قلب این زنان و کودکان بتاباند و به آنها کمک کند تا مسیر بهتری برای زندگی‌شان در پیش بگیرند.

بیانیه شبکه یاری علیه طرح جمع آوری کودکان

طرح های جمع آوری کودکان را جمع کنید:

جمع آوری کودکان برای سی و اندی بار با وعده های جدید در بیست و دوم خرداد، همزمان با روز مقابله با کار کودک، بار دیگر رونما گردید.طی این طرح که با اسامی مختلفی چون “ساماندهی”، “جمع آوری”، “جذب” اجرا می شود، کودکان طی فرآیندهایی اضطراب آور و تنش زا دستگیر می شوند و به مراکز قرنطینه منتقل می شوند و ایام تلخی را (طبق اظهار خود کودکان)در مکانهایی نه چندان مناسب سپری می کنند.

مراسم جشن کتاب

جشن کتاب، با حضور نوجوانان مهر و ماه برگزار شد

یکی از پروژه‌های مهروماه تشکیل گروه نقد کتاب است که چهارمین سالی است که این پروژه با همکاری دو انجمن دیگر در حال اجرا است. اعضای این گروه که نوجوانان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی هستند هرسال با کمک مربی خود که خانم رنجبر از نویسندگان برجسته نوجوانان هستند بین ۶۰-۵۰ کتاب میخوانند و در انتها نوجوانان هرسه انجمن در جشنواره کتاب مهر به داوری کتابها و نویسندگان و مترجمین مینشینند. در این جشن نوجوانان به داوری داستان های کودک و نوجوان پرداختند.

نقاشی روی تلق

این روزها در خانه فرهنگ مهروماه شور و نشاط کودکانه موج می‌زد، شور یادگیری هنرهای جدید و تجربه کردن، شور سپری کردن تابستان با لذت کودکانه.
این نقاشی‌ها توسط کودکان و بر روی تلق کشیده شده‌اند.

به امید روزهای رنگی در زندگی کودکان

جشن کتاب

چند سالی است که با همکاری  سه گروه موسسه‌ی مهر طاها و موسسه‌ی مهر و ماه و انجمن پرنده درخت کوچک جشنواره جایزه کتاب مهر برگزار می شود.

روز دوشنبه صبح برنامه اهدای جوایز مهرکتاب با حضور دختران نوجوان هر سه انجمن ( موسسه مهرطاها،موسسه مهر و ماه و انجمن پرنده درخت کوچک ) ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار میشود.
در این چند  سال اکثریت اعضای هیئت داوران از دختران مهر و ماه بودند  و مدیریت برنامه با خانم رنجبر همکار عزیز مهروماه است.
از شما خواهشمندیم همراه دوستان وآشنایان علاقمند به کتاب وکتابخوانی همراه ما باشید .
زمان : دوشنبه ۹۸/۴/۲۴
ساعت : ۱۲-۱۰
مکان : باغ کتاب تهران سالن شماره ۸ پردیس سینمایی

بیانیه‌ی مهروماه در مخالقت با از سرگیری طرح دستگیری کودکان کار

بار ديگر شاهد اجرای طرح جمع‌آوری كودكان كار در خيابان از سوی مسئولين دولتی هستيم. طرحی كه ناكارآمدی خود را بيش از سی‌ و دو بار تجربه نتوانسته به مسئولين ثابت كند. آنچه كه كودكان را به سرچهارراه‌ها می‌كشاند فقر خانواده است و با دستگيری كودكان، فقر از بين نخواهد رفت. بارها در جلسات مشتركی كه ما، سازمان‌های مردم‌نهاد با نهادهای مسئول و ذيربط در اين خصوص داشتيم، زوايای مختلف اين روش مورد ارزيابی قرار گرفته. بعضاً از طرف برخی نهادهای رسمی كشور نيز رد شده‌است. اما مشخص نيست با چه توجيهی دوباره اين طرح  كه از ابتدا انتهايش آشكار است اعتبار گرفته و شروع شده‌است…

خوش آمدگویی به مادر

این روزها محسن (نام مستعار) با حال و هوایی دیگر در موسسه حاضر می‌شود . وقتی در جلسه‌ی قبل حرف «ع» را به او آموزش می‌دادم و برای مثال کلمات عزیز  و محسن عزیز را به او سرمشق دادم،  ناگهان برق چشمش توجهم را جلب کرد و سرانجام بعد از این پا و آن پا کردن کلمه‌ی عزیزم را گفت…

از زبان یک مادر

آنچه می بینید نوشته یکی از زنان کلاس‌های سوادآموزی مهر و ماه است. نوشته‌ای که نشان می‌دهد او به چه درک عمیق‌تری نسبت به فرزندان خود و شیوه تربیتی آنها رسیده است. او اکنون شیوه صحیح رفتار با  کودک را آموخته و با تلاش خود در یادگیری خواندن و نوشتن، می‌تواند آموخته‌های خود را بنویسد و در اختیار دیگران قرار دهد.

ما هم امید داریم با این آموزش‌ها گامی در راه کمک به کودکانمان برداریم؛ کودکانی که تمام آینده ما هستند

کلاس آموزش چرم دوزی

اولین جلسه‌ی کلاس چرم‌دوزی در تابستان برای دختران نوجوان برگزار شد. این جلسات با هدف توان‌افزایی این نوجوانان تشکیل می‌شود و فرصتی است برای یادگیری تا در آینده بتوانند از این طریق درآمدزایی کنند و توان اقتصادی خود و خانواده را بالا ببرند.

ویزیت زنان و کودکان توسط پزشک عمومی

از جمله اقدامات کمیته‌ی مددکاری اجتماعی و روانشناسی مهروماه، بهره‌مندی از تخصص پزشکان داوطلب برای معاینه و ویزیت زنان و کودکان است. این پزشکان به صورت منظم و ماهیانه در موسسه حاضر می‌شوند و ویزیت اولیه و ارجاع‌های لازم برای اقدام به درمان توسط ایشان انجام می‌شود.

قدردان حضور و همراهی داوطلبینی چنین پرمهر هستیم.

کارگاه هوش هیجانی

کارگاه هوش عاطفی توسط کمیته‌ی مددکاری اجتماعی و روانشناسی مهروماه برای مادران برگزار شد. موضوعاتی که در این کارگاه مطرح شد بیان راهکارهایی برای تقویت هوش عاطفی مادران بود.

آموزش پته دوزی

جلسه‌ی آموزش پته‌دوزی در فصل تابستان برای زنان مهروماه برگزار شد؛ زنانی که با امید و آرزو در کارگاه حاضر می‌شوند تا مسیری نو برای زندگی خود بسازند.

مرد کوچک مدرسه ما

قادر حدود هفت هشت ماه پیش، یکه و تنها از افغانستان به ایران و به نزد دایی‌اش می‌آید تا کار کند و کمک‌خرج مادر و پنج خواهر و برادر کوچک‌تر از خودش باشد، پدرش آنها را ترک کرده و به‌ناچار او را برای تأمین ضروریات خانواده به کشور و دیاری دور فرستاده‌اند تا کمر همت بربندد و یاری‌رسان و یاور خانواده‌اش باشد غافل از آنکه زانوانش، توان تحمل کارهای سنگین را ندارد و بیم آن می‌رود که در خردسالی با مشکلات جدی مفصلی مواجه شود…

اولین روز تابستان

در اولین روز تابستان کلاس‌های تابستانه‌ی خانه‌ی فرهنگ و هنر مهروماه آغاز شد. این فعالیت‌ها شامل کلاس آواز، نقاشی، موسیقی و کلاس‌های ورزشی و … است.

نقاشی روی پارچه

کودکان مهروماه، امروز یک تجربه‌ی جدید کسب کردند؛ تجربه‌ای که به آنها فرصت پرورش خلاقیت می‌دهد و هر کدام از آنها می‌توانند با تمرین نقاشی روی پارچه یاد بگیرند در آینده روی لباس‌های مورد علاقه‌ی خود طرح و نقش‌های زیبا بکشند.

خانه کودک قلعه بهادر

زندگی در خانه‌ی کودک مهر و ماه در روستای قلعه بهادر کرمانشاه جریان دارد. جایی که کودکان ساعاتی را به کودکی کردن سپری می‌کنند. نقاشی می‌کشند و شادی می‌کنند تا از یادشان برود روزهای سختی که پشت سر گذاشته‌اند.

جشن پایان سال کودکان بازمانده از تحصیل

یک سال تحصیلی دیگر توانستیم دستان کودکان بازمانده از تحصیل را بگیریم تا آنها را در مسیر یادگیری و رشد همراهی کنیم.
تعدادی از معلمان و مسئولین مهر و ماه به همراه کودکان بازمانده از تحصیل و به مناسبت پایان سال تحصیلی در اردوی پارک چیتگر شرکت کردند.

جلسه با مادران کودکان پیش دبستانی

جلسه‌ی مادرانِ کودکان پیش‌دبستانی به همراه مربیان و مسئولان مهر و ماه برگزار شد و دفاتر و پوشه‌های آموزشی کودکان در سال گذشته به مادران تحویل داده شد.

گزارش گسترس نیوز از «نشست واکاوی پدیده‌ی کار کودکان در ایران»

نقش مهم آموزش پرورش در افزایش کودکان کار
نشست واکاوی پدیده کار کودکان در ایران همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست که به همت موسسه توانمندسازی مهروماه و شبکه یاری کودکان کار و با همراهی گروه روانشناسی اجتماعی انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمن انسان‌شناسی ایران و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد دکتر روح الله نصرتی (عضو هیات علمی دانشگاه تهران)، دکتر پیام روشن فکر (عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی) و دکتر فاطمه قاسم‌زاده (رئیس هیات مدیره شبکه یاری کودکان کار) سخنرانی کردند. لینک خبر کامل

حضور دغدغه‌مندان حوزه‌ی کودک در نشست «واکاوی پدیده‌ی کار کودکان در ایران»

حضور دغدغه‌مندان حوزه‌ی کودک در نشست «واکاوی پدیده‌ی کار کودکان در ایران»

بیانیه شبکه یاری کودکان کار به مناسبت ۲۲ خرداد ( ۱۲ ژوئن ) روز جهانی مبارزه با کار کودکان

محو کار کودکان ، بدون تلاش برای استقرار عدالت اجتماعی رویایی بیش نیست .
بار دیگر به دوازدهم ژوئن ، روز جهانی مبارزه علیه کار کودک رسیده ایم و همزمان سازمان جهانی کار ( ilo) به مناسبت یکصدمین سال تلاش خود برای لغو کار کودک و با توجه به اینکه امروزه از هر ده کودک کار در جهان ، هفت نفر از آنان در بخش کشاورزی فعالند ، شعار ” کودکان نباید در مزارع کار کنند، آن‌ها باید به رویاهایشان بپردازند (children shouldn’t work in fields , but on dreams ) را به عنوان شعار محوری خود برای این مناسبت برگزیده است . لینک بیانیه

مصاحبه رادیو سلامت با افخم صباغِِ؛ مدیر عامل مهر و ماه

مصاحبه‌ی رادیو سلامت با افخم صباغ؛ مدیرعامل موسسه‌ی توانمندسازی زنان و کودکان مهر و ماه به مناسبت روز جهانی منع کار کودک. لینک مصاحبه 

به بهانه روز جهانی منع کار کودک

براساس آمار سازمان جهانی کار سالانه ۲۵۰ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ ساله در جهان وارد بازار کار می شوند و ۱۲۰ میلیون نفرشان عهده‌دار یک کار تمام وقت می‌شوند. پژوهش‌های جهانی نشان داده که ۶۱ درصد کودکان کار ساکن آسیا هستند و ۳۲ درصدشان ساکن آفریقا و ۷ درصد ساکن امریکای لاتین.اصلی‌ترین دلیل ورود کودکان به بازار کار فقر است؛ فقری که ممکن است از ابتدای تولد گریبان‌گیرشان باشد یا در نتیجه‌ی گرفتار شدن در وضعیت جنگی، پناهندگی، شوک‌های اقتصادی و …دچارش شوند. این وضعیت‌های بغرنج اقتصادی سیاسی کودکان را وا می‌دارد که با هدف امرار معاش به خدمت گرفته شوند، از رفتن به مدرسه بازبمانند و از فرصت تجربه کودکی محروم شوند و سلامت جسمی و روانی‌شان به خطر افتد. کودکان، کارگرانی ارزان قیمت و بی‌دردسرند؛ کارگرانی که صدا برای اعتراض ندارند و بسیار ناتوان ؟‌تر و بی‌پناه تر از آنی هستند که بتوانند خود را از بند استثماری که در دنیای بی‌رحم اقتصاد گرفتارش شده‌اند رها کند. متن کامل را اینجا بخوانید

روز جهانی منع کار کودک گرامی

دنیای کودکان، رویاپردازی است نه کار

بیایید امروز و در روز جهانی منع کار کودک، رویاپردازی را به کودکان کار بازگردانیم.

جشن پایان دوره پیش دبستانی

امروز در#مهر و ماه شور و شوق کودکانه موج می‌زد؛ شوقی که حاصل یک سال تلاش کودکان پیش‌دبستانی بود. شوقی که از لذت یادگیری سرچشمه می‌گرفت. در این جشن، مسابقه‌هایی برای کودکان ترتیب داده شد. نمایش عروسکی توسط مربیان اجرا شد و در آخر از کودکان پذیرایی شد و با پخش موسیقی، با شادی و خنده این جشن پرشور را به پایان بردند.
به دلیل تعداد زیاد کودکان پیش‌دبستانی جشن در دو روز متوالی و در دو گروه ۴۷ نفره برگزار شد.

روز جهانی صنایع دستی

امروز؛ روز جهانی صنایع‌دستی است. این روز را به زنانی که با سختی‌ها می‌جنگند و از پا نمی‌نشینند، زنان تلاشگر، زنان توانمند و با اراده که در سال‌های فعالیت مهر و ماه کنارشان بودیم تا زندگی را از نو بسازند، تبریک می‌گوییم.

امتحانات پایان سال کودکان بازمانده از تحصیل

یک سال تحصیلی دیگر توانستیم در کنار شما همراهان، امکان تحصیل را برای کودکان بازمانده از تحصیل فراهم کنیم. در این روزها این کودکان در پایه‌های اول تا ششم امتحانات پایان سال را از سر می‌گذرانند. آرزوی موفقیت روزافزون برای این کودکان و همه‌ی کودکان داریم.

گزارش تحلیلی عملکرد سال 1397

یک سال دیگر کنار شما همراهان پر مهر مهر و ماه در جهت توان‌افزایی زنان و کودکان سرزمینمان تلاش کردیم به امید اینکه تغییری در جهت بهبود کیفیت زندگی اقشار آسیب پذیر رخ دهد، اما متاسفانه سرعت رشد آسیب‌ها از حرکتهای ما سمن‌ها پیشی گرفته است و به گرد آن هم نمی‌رسیم.گرانی افسار گریخته از یک جهت و فشار روانی ناشی از تحوالت پیرامونی از سوی دیگر همه و همه عرصه‌ی زندگی را سخت‌تر و تنگ‌تر می‌کند. در این میان مسئولیت سازمان‌های مردم‌نهاد بیش از پیش پررنگ‌تر می‌گردد.
کمک به بهبود وضعیت زندگی مخاطبین از سویی و تلاش برای شنیده شدن صدای جامعه‌ی مخاطب در بین مسئولین و تاثیرگذاری در سیاست‌ها از سویی دیگر از اهم فعالیت‌های مهر و ماه در سال ۹۷ بوده است.

با مطالعه‌ی این گزارش با فعالیت‌های همکاران ما در کمیته‌های مختلف مهر و ماه در سال گذشته آشنا شوید.

نشست واکاوری پدیده کار کودک در ایران

دنیای کودکان «رویاپردازی» است نه کار

نشست واکاوی پدیده‌ی کار کودک در ایران با حضور فعالین حوزه‌ی کودکان

زمان: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۹۸، ساعت ۱۷ الی ۱۹
مکان: سالن گفتگوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، جنب بیمارستان شریعتی

زندگی‌ را دوباره بسازیم

پس از مدت‌ها لبخند به لب دارد، شیوه پوشش تغییر کرده و مشخص است دیگر ترس از شکاک بودن همسر خود ندارد. چند ماه قبل بود که رؤیا(نام مستعار) از تصمیمش برای جدایی می‌گفت. از اینکه نمی‌تواند دیگر با همسر خود زندگی را ادامه دهد. از آسیب‌ها می‌گفت و از اینکه دختر کوچک هفت‌ساله‌اش هم پدر را دوست ندارد. هر دو طرف راضی به جدایی بودند. نمی‌دانستم می‌توان این رابطه از هم ‌گسیخته را ترمیم کرد یا نه. آیا اصلاً باید به فکر ترمیم چنین رابطه‌ای بود؟ نمی‌دانستم اما تصمیم گرفتم چند جلسه‌ای با او صحبت کنم. از همان صحبت‌های نخست مشخص بود زن نیز در شکست رابطه کم‌تقصیر نیست. سعی کردم اشکالات رفتاری او را برایش شرح دادم. از همه مهم‌تر اینکه سعی می‌کرد در این اختلاف دوطرفه فرزند خردسال خود را هم وارد کند و با دور کردن او از پدرش به‌نوعی کفه ترازو خانواده را به نفع خود سنگین کند. اما امروز او آن زن قبلی نیست. لبخندی که بر صورتش نقش بسته این را می‌گوید. مشاوره‌ها به او و همسرش کمک کرده رابطه بهتری با هم داشته باشند.

می‌پرسم اوضاع چطور است؟ می‌گوید خوب. توصیه‌ها را به کار بستم، او هم وقتی تغییرات را در من دید اخلاقش تغییر کرد. صحبت‌های شما با او هم مؤثر بود. فکر می‌کنم مهم‌ترین کاری که کردم این بود که فرزندش را به او برگرداندم.»

زنان بسیاری در مهر و ماه کم و بیش مشکل رؤیا را دارند. شکایت از زندگی خانوادگی، بدرفتاری همسر، نارضایتی از زندگی، رابطه‌ای سراسر تنش که هر کس طرف مقابل را در آن مقصر می‌داند بدون آنکه از اشکالات رفتاری خود آگاه باشد. همین موضوع باعث شد کارگاه‌های «ارتباط مؤثر زوجین» را در مهر و ماه ترتیب دهم. می‌دانستم اینکه تنها زنان مخاطب این کارگاه‌ها باشند صحیح نیست و باید با هر دو طرف گفت‌وگو شود اما این گام اول بود و امید داشتم با تغییر رفتار زنان و آگاهی‌دادن به آنها بتوانم مردان را نیز به تغییر تشویق کنم. از تفاوت‌های زنان و مردان گفتم. از لزوم درک متقابل، از نقش آنها در پیش‌برد بهتر رابطه‌ها. آنها نیز از مشکلات خود می‌گفتند. مشکلاتی که بعد از بیان آنها در کارگاه متوجه می‌شدند تنها مختص آنها نیست و بسیاری زنان دیگر نیز با این تنش‌ها روبه‌رو هستند. تلاش می‌کردم با مشارکت آنها این تنش‌ها را ریشه‌یابی کنم و شیوه برخورد مناسب با آن را نیز آموزش دهم.

بازخوردها نشان می‌دهد تغییر رفتار زنان، مردان را نیز تا حدی به تغییر رفتار وادار کرده است. در مواردی نیز آنها حاضر به مشاوره شده‌اند و تغییر در هر دو طرف هم‌زمان و عمیق‌تر اتفاق افتاده است. زمانی که لبخند رؤیا و رؤیاها را بر لبان آنها می‌بینم، زمانی که می‌بینم زنان چگونه توانسته‌اند برای خود زندگی بهتر و آرام‌تری بسازند خستگی تمام این فعالیت‌ها از وجودم بیرون می‌رود. با خود می‌گویم کاش این آموزش‌ها از قبل‌، خیلی قبل‌تر از اینکه زندگی را به کام هم تلخ کنیم به ما داده می‌شد.

جشن کودکان مهر و ماه به مناسبت روز جهانی اِلمِر

المر، فیل رنگارنگ و محبوب همه فیل‌ها و کودکان دنیا، شخصیت اصلی مجموعه کتاب‌هایی با همین عنوان اثر دیوید مک‌کی است. کودکان در نقاط مختلف جهان به همراه مادران و پدران و آموزگاران‌شان این روز را به المر اختصاص می‌دهند و با هدف احترام گذاشتن به تفاوت‌ها و پذیرش دیگران همان‌گونه که هستند و درعین حال دوستی و برقراری ارتباط با یک‌دیگر این روز را جشن می‌گیرند.

در مهر و ماه نیز، بعد از خواندن داستان المر توسط مربیان، بچه‌ها کاردستی، کارت تبریک درست کردند و تصویر المر را با سلیقه‌ی خود نقاشی کردند و مربیان با آن‌ها راجع به تفاوت‌هایی که داریم و احترام گذاشتن به آنها با بچه‌ها صحبت کردند

بازدید زنان مهر و ماه از نمایشگاه بازیافت

زنان مهر و ماه از نمایشگاه وسایل بازیافتی دیدن کردند. در این نمایشگاه با انواع زباله و راه‌های بازیافت آن‌ها، انواع بیماری‌هایی که از زباله‌ها و پساب زباله بوجود می‌آید آشنا شدند.

ترس های مدام کودکان کار

برداشتی آزاد از نگاه یک داوطلب

کارم را به‌عنوان معلم پایه اول شروع می‌کنم. این کلاس‌ها برای کودکان بازمانده از تحصیل برگزار می‌شود. ۱۰ پسر و دو دختر و همه کودک کار.
از آغاز سال تحصیلی خبر ساماندهی کودکان کار و خیابان بارها در رسانه‌ها مطرح شده‌است. طرحی که به عقیده کارشناسان بدون آنکه تغییری در وضعیت رفاه کودکان ایجاد کند تنها آنها را وارد لایه‌های زیرزمینی کار می‌کند؛ همان چیزی که از آن به عنوان «اقتصاد سیاه» تعبیر می‌شود.
-رضا(نام مستعار) دیروز نیامدی، امروز هم دیر رسیدی
-خانوم خوابمون میاد .
– شبا سعی کن زودتر بخوابی
سکوت می‌کند. امیر دوستش است، می‌گوید: خانوم تا یازده، دوازده شب سر کاره. ظرف می‌شوره…

امروز آرامم

اهل قوچان است و سال ۸۴ با همسر خود به تهران آمده است. بیکاری آنها را مجبور به مهاجرت به این شهر شلوغ کرده است. ۴۰ ساله است و یک دختر و پسر دو قلو هفت‌ساله دارد. از طریق بچه‌ها با مهر و ماه آشنا شده است. بچه‌ها ابتدا به کلاس نقاشی مهر و ماه آمده‌اند بعد در دوره‌های پیش‌دبستانی ثبت‌نام کردند و امسال نیز با حمایت تحصیلی مهروماه در مدرسه درس می‌خوانند. دو سالی هست که در کلاس‌های خیاطی مهر و ماه شرکت کرده و این روزها در کارگاه با چرخ صنعتی کار می‌کند و …

عکس یادگاری پایان سال

یک سال تحصیلی دیگر گذشت. در این سال توانستیم امکان آموزش کودکانی از فرحزاد را فراهم کنیم. کودکان پیش‌دبستانی در سالی که گذشت، مفاهیم اولیه را آموزش دیدند و برای ورود به دبستان آماده شدند و امروز در کنار هم‌کلاسی‌هایشان جمع شدند تا عکس یادگاری بگیرند و شیرینی آموختن را ثبت کنند تا در سال‌های موفقیتشان، به یادگار بماند.

آذین بندی حیاط

کودکان مهر و ماه دست به ابتکار عمل زدند و با پارچه‌های باقی‌مانده از خیاطی زنان در بخش صنایع، حیاط خانه‌ی فرهنگ و هنر را آذین‌بندی تا موسسه در این  روزهای بهاری حال و هوای رنگی و شادی داشته باشد.

فلورایدتراپی کودکان

یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ مهر و ماه در حوزه‌ی سلامت برای کودکان، فلورایدتراپی است تا از بروز مشکلات دهان و دندان در این کودکان پیشگیری شود.

کودکان روستای قلعه بهادر

کودکان روستای قلعه بهادر کرمانشاه در خانه کودک مهر و ماه فارغ از هیاهوی دنیای بزرگسالی، شعر می خوانند و قصه می شنوند، نقاشی می کشند و بازی می کنند تا شاید تلخکامی این شرایط دشوار را برای چند ساعتی از یاد ببرند.

بازدید از باغ گیاه شناسی

روز گذشته تعدادی از کودکان پیش‌دبستانی مهر و ماه به همراه مربیان خود به باغ گیاه‌شناسی رفتند و یک روز بهاری دل‌انگیز را پشت سر گذاشتند.

جشن روز معلم

در روز معلم، مراسمی برای پاس‌داشت زحمات معلم‌های مهر و ماه برگزار شد. در این مراسم که مهمانان آن، معلم‌های موسسه بودند، برنامه‌های مختلفی اجرا شد.

اردوی باغ لاله

موسسه‌ی مهر و ماه علاوه بر فعالیت‌هایی که در راستای توان‌افزایی این زنان انجام می‌دهد، اوقاتی را هم به تفریح و گردش آنها اختصاص می‌دهد. در یکی از این روزهای دل‌انگیز بهاری تعدادی از این زنان راهی باغ لاله شدند تا ساعاتی را به فراغت بگذرانند.

روز معلم گرامی باد

روز معلم بر معلمانی که در سخت‌ترین شرایط هم از پا ننشستن و الفبای زیستن را به کودکان آموختند تا کودکانی آگاه، آینده‌ساز جامعه شوند گرامی باد.

جلسه باشگاه داوطلبین

روز گذشته روابط عمومی مهر و ماه میزبان تعدادی از داوطلبینی بود که عضو باشگاه داوطلبین این موسسه هستند. این جلسه با هدف هم‌اندیشی برای دستیابی به اهداف و برنامه‌های موسسه و با بهره‌مندی از توان و تخصص نیروهای داوطلب تشکیل شد

جشن تولد کودکان پیش دبستانی

یکی از بهترین لحظاتی که در مهر و ماه اتفاق میفتد ، شادی کودکان پیش‌دبستانی از جشن تولدی است که برای آنها در موسسه برگزار می‌شود.
به امید روزی که همه‌ی کودکان دارای اوراق شناسایی باشند تا برای گرفتن جشن تولدشان، روزی در تقویم زندگی‌شان ثبت شود.

معاینه کودکان توسط پزشکان هلال احمر

پزشکان هلال‌احمر، با هدف پیشگیری از بروز بیماری، تعداد ۱۰۰ کودک از کودکان #مهروماه را برای تشخیص بی ام آی بدن و شپش سر معاینه کردند. این کودکان به دلیل اینکه عموما در خانواده‌های پرجمعیت زندگی می‌کنند امکان ابتلا به شپش سر در آنها زیاد است.
بی ام آی بدن کودکان نیز براساس معیارهایی چون سن، جنسیت، وزن و قد محاسبه می‌شود تا وضعیت سلامت جسمی آنها و روند رشدشان مشخص شود.

کلاس سوادآموزی زنان

بعد از تعطیلات نوروز، کلاس‌های سوادآموزی زنان مهر و ماه طبق روال سابق از سر گرفته شد. زنان در این کلاس‌ها با اشتیاق فراوان حاضر می‌شوند تا از مجال یادگیری بهترین بهره را ببرند، از مشکلات و دغدغه‌هایشان بگویند و با مشورت با مربیانشان راهکار مناسبی را پیدا کنند.

ساخت ماسک توسط کودکان

به منظور تقویت خلاقیت هنری کودکان، یکی از فعالیت هایی که در مهر و ماه انجام می شود ساخت کاردستی است. این تصاویر نمونه ای از کارهای کودکان است.

سری پنجم کمک ها برای مناطق سیل زده

پنجمین سری کالاهای اهدایی همراهان مهر و ماه روز گذشته در ستاد کمک‌های مردمی این موسسه بسته‌بندی و به مناطق سیل‌زده ارسال شد.
امید که بسته‌های حاوی مهربانی شما عزیزان، امید را در دل هم‌وطنانمان زنده نگه دارد.

کودکان بدون شناسنامه

مصاحبه‌ی رادیو سلامت با طیبه سیاوشی؛ نماینده مجلس و افخم صباغ؛ مدیر عامل موسسه‌ی مهر و ماه درباره‌ی کودکان بدون شناسنامه و وضعیت آنها در ایران

گزارش عملکرد کمیته‌ی آموزش کودکان بازمانده از تحصیل

این کمیته در خردادماه سال ۱۳۹۷، مهر و ماه جشن پایان سال تحصیلی را برای کودکان بازمانده از تحصیل برگزار کرد. در این دوره ۱۹ کودک از ۲۰ کودک بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی موفق شدند دوره تحصیلی خود را با موفقیت به پایان برسانند.

فعالیت خانه فرهنگ در روزهای بهاری

در روزهای بهاری، کلاس‌های ورزشی و هنری در خانه‌ی فرهنگ و هنر مهر و ماه در حال برگزاری است تا کودکان چند ساعتی در طول روز در آن‌جا باشند و فارغ از سختی‌ها و مشکلات زندگی که همواره بر دوششان است مشغول به یادگیری هنرها و ورزش‌های مختلف شوند.

سفارش دوخت کیسه های پارچه ای

سفارش جدید واحد صنایع مهر و ماه،  دوخت کیسه‌های پارچه‌ای توسط زنان این موسسه به منظور ارسال بسته‌های آماده شده برای هم‌وطنان سیل‌زده.

اختتامیه رویداد «شادی، حق همه کودکان است»

محمدرضا وداد؛ سفیر شادی با نواختن فلوت در جمع کودکان #مهروماه حاضر شد تا این رویداد را با هم‌‌صدایی این کودکان به پایان برساند.
امید که همه‌ی کودکان دنیا سهمی از شادی را در قلب‌های کودکانه‌شان داشته باشند.

به یاد چشمهایش

همیشه توی نوبت جلسه‌ی گفتاردرمانی می‌دیدمش که روی صندلی نشسته بود و با اون دو تا چشم‌های روشنش مراقب همه‌جا بود…

آمار کمک به آسیب دیدگان سیل

میزان حمایت کالایی شما عزیزان در موسسه‌ی مهر و ماه جهت امدادرسانی به آسیب‌دیدگان سیل تا تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

توزیع بسته های ارزاق

یکی از خدماتی که واحد مددکاری اجتماعی #مهروماه در طول سال انجام می‌دهد، نیازسنجی خانواده‌هایی است که توسط این موسسه حمایت می‌شوند. بعد از نیازسنجی اولیه، بسته‌های ارزاقی از سوی موسسه به آنها اهدا می‌شود. سری جدید این بسته‌‌ها روز گذشته در میان این خانواده‌ها توزیع شد.

کمک به هم وطنان سیل زده

بسته‌های حامل مهربانی شما برای هم‌وطنان سیل‌زده، روز گذشته از دفتر مهر و ماه ارسال شد.

در روزهای سخت کنار هم باشیم

همراهان گرامی مهر و ماه چنانچه قصد دارید به هم‌وطنانمان در مناطق سیل‌زده کمک کنید، دستانتان را به مهر می‌فشاریم تا با هم امید را در قلب‌هایمان بنشانیم و در کنار هم این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

ارسال کمک های مردمی برای سیل زدگان

خوشحالیم از اینکه مردمان شریف این سرزمین به #مهروماه و سایر موسسات غیردولتی و مردمی اعتماد دارید تا بتوانیم همه با هم کنار هم امید را در دل هم‌طنانمان زنده نگه‌ داریم.

خاور حامل اهدایی شما عزیزان همراه با مهرتان به مناطق سیل‌زده ارسال شد.

پایان رویداد «شادی، حق همه کودکان است»

رویداد شادی، حق همه‌ی کودکان است که توسط موسسه مهر و ماه و مشارکت بیست و هشت انجمن فعال حقوق کودک از سراسر ایران از محله فرحزاد تهران شروع شده بود و قرار بود تا شهر بندرعباس به پایان برسد، در ایستگاه بم به کار خود پایان داد.

ورود سفیر شادی کودکان به شهر بم

سفیر شادی کودکان؛ محمدرضا وداد به شهر تاریخی بم رسید و کودکان بم و انجمن حمایت از کودکان کار به گرمی به استقبال ایشان رفتند. در ابتدا مسئولین ارگ بم به آقای وداد خوش‌آمدگویی گفتند و کودکان سرود شادی خواندند.

پیام تسلیت به هموطنان سیل زده

من آن درخت زمستانی، بر آستان بهارانم

که جز به طعنه نمی‌خندد،‌ شکوفه بر تن عریانم

محمدرضا وداد راهی کرمان شد

محمدرضا وداد؛ سفیر شادی کودکان در روزهای بارانی از پا ننشسته و به امید شاد کردن دل کودکان کرمان، رکاب زنان راهی این شهر شد.

شادی کودکان در یزد

محمدرضا وداد؛ سفیر رویداد «شادی، حق همه کودکان است» بعد از طی مسیری طولانی با دوچرخه، به شهر تاریخی یزد رسید تا در کنار کودکان این شهر در ساز خود بدمد و با نوای دلنشین موسیقی پیام آور شادی برای کودکان باشد.

جشن نوروز در روستای قلعه بهادر کرمانشاه

در روزهای نخستین نوروز، اهالی روستای قلعه بهادر کرمانشاه به دور آتش جمع شدند و دست افشان و پاکوبان آمدن روزِ نو را جشن گرفتند.

پیام تبریک موسسه مهر و ماه به مناسبت نوروز

بار دیگر بهار و بار دیگر رویش
تغییر و تحول طبیعت را با خودمان پیوند می دهیم و سال جدید را با فکر و اندیشه ای نو شروع می کنیم. خود را جدای از طبیعت نمی دانیم و با نو شدن آن، ما هم آغازی دوباره می کنیم به امید؛ به امید جوانه زدن و رویشی دیگر در پیوند با زندگی اجتماعی.

محمدرضا وداد در مسیر یزد

سفیر شادی کودکان؛ محمدرضا وداد اصفهان را ترک کردند و به سمت یزد حرکت کردند تا پیام شادی و نشاط را برای کودکان یزد ببرند.

شادی کودکان در رویداد شادی، حق همه کودکان است در چهارباغ عباسی اصفهان

محمدرضا وداد در میان دوستداران کودک حاضر شد و به همراه کودکان در چهارباغ عباسی اصفهان با هم ترانه‌ی شادی خواندند به امید روزی که پیشه‌ی کودکان چیزی جز نشاط و شادمانی نباشد.

محمدرضا وداد در اصفهان

محمدرضا وداد؛ سفیر شادی کودکان، به اصفهان رسید و برای کودکان کار این شهر در ساز خود دمید تا دقایقی را فارغ از سختی‌هایی که روزگار برایشان خواسته به نوای موسیقی گوش دهند و غرق در خیال کودکانه‌ی خود شوند.

وداد قرار است ۱۷۸۰ کیلومتر را از تهران تا بندرعباس با شعار شادی، حق همه کودکان است، رکاب بزند.

محمدرضا وداد در کاشان

محمدرضا وداد در پنجمین روز از سفر خود در موزه‌ی عروسک‌های کاشان کنار دوستداران کودک دمی آسودند و در کنار سفره‌ی هفت‌سین به امید روزهایی شاد برای کودکان در سال جدید به استقبال بهار رفتند.

پیرایش کودکان کار در مهر و ماه

در روزهایی که همه در تکاپوی آماده شدن برای سال نو هستند، یکی از داوطلبان مهربان مهروماه، با پیرایش کودکان، آنها را برای سال نو آماده کردند.

آماده شدن برای بهار

کودکان مهروماه در روزهای پایانی سال با رنگ کردن تخم‌مرغ برای سفره‌های هفت‌سین نرم نرمک به استقبال بهار می‌روند تا در سال جدید دنیای کودکی‌شان سرشار از رنگ و شوق زیستن باشد.

کودکان روستای قلعه بهادردر انتظار بهار

کودکان روستای قلعه بهادر در آستانه‌ی نوروز و در خانه‌ی کودک مهروماه یک به یک سین‌ها را بر سفره چیدند و در دلشان آرزوهای کوچک و بزرگ کردند تا شاید سال جدید رویاهایشان به واقعیت بپیوندد.

در مسیر کاشان

محمدرضا وداد در مسیر مقصد بعدی، کاشان
دعای نیک ما بدرقه‌ی راهشان باد.

سومین روز از سفر محمدرضا وداد با شعار «شادی، حق همه کودکان است»

محمدضا وداد در سومین روز سفر خود با شعار «شادی، حق همه‌ی کودکان است» به قم رسید و با استقبال کودکان خانه‌ی کودک ایرانی جمعیت امام علی روبرو شد و با نواختن فلوت برای کودکان جانی دوباره به آنها بخشید.

امید که ساز زندگی این کودکان همواره کوک باشد.

جشن استقبال از بهار؛ پاکسازی محله فرحزاد

امروز در جشن استقبال از بهار برنامه‌ی پاکسازی محله‌ی فرحزاد با حضور نمایندگان ان جی اوها، اهالی محل، دفتر توسعه نوسازی، شهرداری و شورایاری محل انجام شد تا اهالی محل در روزهای منتهی به بهار در محله‌ای خالی از زباله به استقبال بهار بروند.

بازتاب خبر رویداد «شادی، حق همه کودکان است»

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

خبرسوم رویداد «شادی، حق همه کودکان است»

رویداد شادی، حق همه‌ی کودکان است از محله‌ی فرحزاد تهران آغاز شد.
این رویداد توسط موسسه مهر و ماه و مشارکت بیست و هشت انجمن فعال حقوق کودک از سراسر ایران از تهران شروع و تا شهر بندرعباس به پایان خواهد رسید.

به استقبال بهار

نرم نرمک می‌رسد اینک بهار
خوش به حال روزگار

شادی، حق همه کودکان است

شروع رکاب‌زنی محمدرضا وداد؛ مربی موسیقی کودکان خانه فرهنگ و هنر موسسه مهر و ماه، به نفع شادی حق، همه کودکان است. از تاریخ ۲۳ اسفندماه از محله فرحزاد تهران آغاز خواهد شد
این رویداد توسط موسسه مهر و ماه و مشارکت بیست و هشت انجمن فعال حقوق کودک از سراسر ایران از تهران شروع و تا شهر بندرعباس به پایان خواهد رسید.

شادی، حق همه کودکان است

خانه‌ی فرهنگ و هنر موسسه مهر و ماه جایی است برای شادی، پرورش استعداد و هنر کودکانی که در لابلای سختی ها، در کنارمان قرار می گیرند تا ذره ای  کودکی کنند.

با من بخوان در مهروماه

با من بخوان در مهروماه

تعدادی از کودکان ۸ تا ۱۲ سال مهروماه سر کلاس حاضر شدند و مربی شروع کرد به گفتگو درباره‌ی کتاب. اسم کتاب «پرنده‌ی قرمز» بود و بچه‌ها شروع کردند به صحبت از انواع پرنده‌های خانگی به ویژه مرغ مینا و در ادامه یکی از کودکان مشخصات کتاب را از روی آن برای بقیه خواند.

کودکان روستای قلعه بهادر در خانه‌ی کودک مهروماه

کودکان روستای قلعه بهادر در خانه‌ی کودک مهروماه

«امید» واژه‌ی غریبی نیست وقتی که کودکان روستای قلعه بهادر در خانه‌ی کودک مهروماه گرد هم می‌آیند تا همه با هم نقاشی بکشند و فارغ از تلخی این روزهای سخت، کودکی را تجربه کنند.

کلاس آموزش فلوت در مهروماه

آموزش فلوت در مهروماه

وقتی کودکان مهروماه بر فلوت خود می‌دمند تا شاید ساز ناکوک زندگی را کودک کنند.

آشنایی کودکان مهروماه با فرهنگنامه‌ی کودک و نوجوان

آشنایی کودکان مهروماه با فرهنگنامه‌ی کودک و نوجوان

آشنایی کودکان مهروماه با فرهنگنامه‌ی کودک و نوجوان در کتابخانه‌ی مؤسسه

کلاس آموزش بلز در مهروماه

کلاس آموزش بلز

روزهای پنجشنبه، نوای زندگی در کوچه پس‌کوچه‌های فرحراد طنین می‌اندازد. ۱۰ نفر از کودکان ۶ تا ۸ ساله‌ی مهروماه در آخر روز کاری هفته سر کلاس می‌نشینند تا نواختن بلز را آموزش ببینند.
امید که ساز زندگی این کودکان همواره کوک باشد.

کلاس آموزش چرم دوزی در مهروماه

آموزش چرم دوزی در مهروماه

روزهای شنبه، زنان و دختران در مهروماه به آموختن دوخت کیف‌های چرمی مشغول می‌شوند. این کلاس در راستای توان‌افزایی و اشتغال‌زایی برای این عزیزان برگزار می‌شود.

تماشای فیلم خاله قورباغه همراه آقای زارعی و عمو قناد

تماشای فیلم خاله قورباغه کودکان مهروماه

در دومین روز از دومین ماه تابستان، کودکان مهروماه به میزبانی آقای زارعی (بازیگر سینما و تلویزیون) و عمو قناد به اردوی هیجان‌انگیز تماشای فیلم کودکانه‌ی «خاله قورباغه» رفتند. در این برنامه، کودکان به تماشای فیلم نشستند و بعد از فیلم عمو قناد راجع به فیلم با کودکان صحبت کردند و عکس یادگاری با ایشان گرفتند. در پایان کودکان برای نهار، مهمان یکی از داوطبین عزیز بودند و همگی با یک خاطره‌ی خوش به خانه بازگشتند.

اردوی آتش نشانی برای کودکان

اردوی آتش نشانی برای کودکان

کودکان مهروماه امروز به ایستگاه ۲۵ آتش‌نشانی رفتند.

نمایش فبلم در خانه فرهنگ و هنر مهروماه

نمایش فیلم در خانه فرهنگ و هنر مهروماه

در روزهای تابستان در خانه‌ی فرهنگ و هنر مهروماه برنامه‌های متنوعی برای کودکان و نوجوانان انجام می‌شود. از جمله‌ی این برنامه‌ها، جلسات نمایش فیلم برای کودکان و نوجوانان است. این برنامه برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله برگزار شد و با استقبال پرشور کودکان همراه بود.

کتابخانه‌ی مهروماه

کتابخانه‌ی مهروماه

در روزهای گرم تابستانی، کتابخانه‌ی مهروماه، با بیش از دو هزار عنوان کتاب و محیطی دلپذیر، پذیرای مراجعین است. زنان، کودکان و نوجوانان محله‌ی فرحزاد با راهنمایی کتابداران این کتابخانه کتاب امانت می‌برند و در صورت تمایل می‌توانند ساعتی را در محیط آرام کتابخانه با خواندن کتاب بگذرانند. برخورد گرم و صمیمانۀ کتابداران، موجب آشنایی آنان با کتاب و کتاب‌خوانی می‌شود و بر تعداد مراجعین می‌افزاید.

مهرچین آغاز به کار کرد

مهرچین آغاز به کار کرد

مؤسسه‌ی توانمندسازی مهروماه در راستای توان‌افزایی زنان ساکن محله‌ی فرحزاد، مجموعه‌ای تحت عنوان مهرچین را به راه انداخته است. در این مجموعه، زنان مشغول به تولید محصولات غذایی همچون: پیازداغ، سیرداغ، سبزی خشک، ترشی، مربا، سبزی سرخ شده، انواع غذاهاى مختلف و … هستند تا بتوانند در تأمین هزینه‌های خانواده کمک کنند.

شما هم می‌توانید برای حمایت از این زنان، نیازمندی‌های آشپزخانه‌تان را به گروه مهرچين، زنان مهر و ماه سفارش دهید و باری از دوش آن‌ها بردارید.

برای سفارش محصول لطفاً با شماره‌های زیر تماس بگیرید.٠٢١٢٢٣٨٢٦٦٥
٠٢١٢٢٣٨٥٢٦٤

کارنامه سوادآموزی زنان

زنان سوادآموز پایه‌ی دوم مهروماه امروز نتیجه‌ی یک سال تلاش و پشتکارشان را دریافت کردند

این زنان در سال تحصیلی گذشته با وجود مسائل و دشواری‌هایی که در زندگی داشتند با انگیزه سر کلاس درس حاضر و مشغول آموختن شدند. در مهر و ماه زنان سواد آموز در چهار پایه‌ مشغول به تحصیل هستند و در طول سال تحصیلی این زنان سر کلاس درس حاضر می‌شوند و تلاش می‌کنند تا مسیری جدید را در پیش بگیرند؛ مسیر آموختن را تا زندگی را گونه‌ای دیگر تجربه کنند. در مراسم امروز این زنان کارنامه‌ی تحصیلی‌شان را گرفتند و از آن‌ها پذیرایی شد و جوایزی هم از سوی مسئول سوادآموزی زنان دریافت کردند.

با آرزوی پیشرفت روزافزون برای آن‌ها

برگزاری کارگاه عزت نفس

برگزاری کارگاه عزت نفس

عزت نفس، باور و اعتقادی است که فرد، دربارهٔ ارزش و اهمیت خود دارد. کودکانی که عزت نفس پائینی دارند تا اندازه‌ای در درون خویش احساس ناامیدی می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند کاملاً مطابق با خواست دیگران عمل کنند و با خود نیز روراست باشند. به منظور افزایش عزت نفس در میان کودکان و نوجوانان مهروماه کارگاه‌هایی تحت عنوان «افزایش عزت نفس» توسط تیم مددکاری اجتماعی برگزار می‌شود و در این کارگاه‌ها کودکان یاد می‌گیرند که با تمرین چه روش‌هایی می‌توانند عزت نفس خود را بالا ببرند.

کلاس آموزش پینگ پونگ

کلاس آموزش پینگ پونگ

ورزش و تفریح حق همه‌ی کودکان است. روزهای گرم تابستان در مهروماه حال و هوای دیگری دارد. کودکان و نوجوانان برای پر کردن اوقات فراغت خود در کلاس‌هایی که در مؤسسه برایشان در نظر گرفته، شرکت می‌کنند. کلاس آموزش پینگ پونگ یکی از این کلاس‌هاست که با استقبال پرشور کودکان آغاز شده.

به امید روزی که همه‌ی کودکان به امکانات ورزشی و تفریحی دسترسی داشته باشند.

يك روز هیجان انگیز برای نوجوانان مهروماه

در راستای برگزاری برنامه های تفریحی برای کودکان کار، بازى پینت بال در مجموعه پرواز با جمعى از نوجوانان مؤسسه، در دو گروه در هفته‌ای که گذشت، برگزار شد.
هر نفر ۱۰۰ عدد تیر برای بازی داشت. اعضای دو تیم با لباس مخصوص، کاور و عینک و کلاه مخصوص در دو گروه آبی و قرمز وارد زمین شدند. پس از گذشت تقریباً نیم ساعت به مرور هر بازیکنی که تیرش تمام شد از زمین خارج شد. در آخر تمام بازیکنان پس از کلی هیجان و خوش‌‌گذرانی، تیر زدن و تیر خوردن بازی را تمام کردند و از مجموعه خارج شدند.

جشن آخر سال کودکان پیش دبستانی

جشن آخر سال کودکان پیش دبستانی

در آخرین روز بهار و در گرما گرم تابستان خانه هنر مهروماه مملو از شادی و هیاهوی جشن آخر سال کودکان پیش دبستانی بود . با حضور تمامی مربیان مؤسسه از ساعت ۱۰ الی ۱۲ ظهر با موسیقی و بازی و پذیرایی و هدایای هیجان انگیز خاطره خوشی برای این کودکان ساختیم و با آرزوی قدم گذاشتن در پایه‌ی اول ابتدایی شادی کودکانه شان را به تابستان‌ پیوند زدیم.

باشد که همه‌ی کودکان امکان آموزش و یادگیری را داشته باشند.

زنان و کودکان مهروماه توسط تعدادی از پزشکان داوطلب معاینه شدند

معاینه زنان و کودکان مهروماه توسط پزشکان داوطلب

زنان و کودکان مهروماه توسط تعدادی از پزشکان داوطلب معاینه شدند و در صورت وجود مشکل به واحد مددکاری اجتماعی ارجاع داده شدند تا پیگیری‌های لازم برای درمان توسط این واحد انجام شود.

کارگاه «بامن بخوان» برای گروه مددکاران اجتماعی و کتابداران مؤسسه‌ی مهروماه برگزار شد.

در این کارگاه سرفصلهای زیر به صورت تئوری و عملی ارائه شد:
معرفی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه «بامن بخوان»
آشنایی با ادبیات کودک و ویژگی های کتاب کودک
شناخت کتابهای با کیفیت و بی کیفیت
چگونگی برگزاری یک نشست بلندخوانی

آشنایی با کتاب‌های تصویری
آشنایی با عناصر داستان
معرفی محیط سرشار از سواد

خانه توانمندسازی مهروماه در کرمانشاه

هفت ماه از روزی که زمین زیر پای مردم کرمانشاه لرزید می‌گذرد. در این مدت مردمان کرمانشاه با درد و رنج فراوانی روزگار سپری کردند. ناامید و غمگین شدند، مادران بسیاری فرزندانشان را از دست دادند، اما ما تلاش کردیم تا ناامیدی بر آن‌ها چیره نشود. تلاش کردیم تا دستان‌شان را بگیریم برای دوباره ایستادن و زیستن. امروز تعداد ۱۶ نفر از زنان روستای قلعه بهادر توانسته‌اند در کلاس‌ آموزش خیاطی که دوره‌ی ۶ ماهه دارد شرکت کنند و به این باور برسند که زندگی ادامه دارد. این زنان شش ساعت در هفته در خانه‌ی توانمندسازی مهروماه حاضر می‌شوند، جایی که مربی‌ای که از میان اهالی محل انتخاب شده است به آن‌ها دوختن لباس را آموزش می‌دهد. بعد از گذشت چند ماه از آغاز این دوره، زنان به خودباوری رسیده‌اند و می‌توانند لباس‌های متنوعی را برای خود و خانواده‌هایشان و همچنین اهالی محل بدوزند.

سال تحصیلی تمام شد و کودکان پیش‌دبستانی با کوله‌باری از آموخته‌هایشان به استقبال تعطیلات تابستان رفتند.

مادران کودکان پیش دبستانی در مهروماه حاضر شدند و نتیجه‌ی یک سال تلاش کودکانشان را از مربی‌های آن‌ها شنیدند. در این برنامه، کارنامه‌‌ی کودکان به همراه عکس پایان سال تحصیلی در اختیار مادران قرار گرفت و مربی‌ها و والدین درباره‌ی آن‌چه کودکان در سال گذشته آموختند به گفتگو پرداختند.

*با آرزوی دسترسی همه‌ی کودکان به آموزش باکیفیت

تحویل پوشه های یک ساله ی کودکان پیش دبستانی

کودکان پیش‌دبستانی مهروماه، نتیجه‌ی یک سال تلاش برای یادگیری را از مربی‌هایشان در قالب پوشه‌های فعالیت‌ گرفتند.

به امید دسترسی همه‌ی کودکان به آموزش باکیفیت

هیجان در موسسه

خانم‌ آیرین غریب پور معلم تئاتر عروسکی و مدرس ساخت عروسک‌های نمایشی مهمان‌ ما در مهروماه بودند و بچه‌های گروه کلاس سرود ساخت عروسک‌بند انگشتی ساده رو تجربه کردند و هر کدام نقاشی خودشان رو کشیدند و با قرار دادن این نقاشی‌ها با بند به انگشتانشان سرودهایی به صورت  نمایشی را اجرا کردند و در انتها یک‌ تابلوی هیجان انگیز با عروسک‌های بند‌انگشتی تهیه شد که  با اسم همه‌ی بچه‌های شرکت کننده در کلاس سرود تزیین شد.

کارگاه خیاطی مهروماه

همکاران واحد صنایع مهروماه در حال دوخت کیف‌های پارچه‌ای سومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی

کلاس آموزش موسیقی

کلاس آموزش موسیقی

آموزش دف همچنان در مهروماه ادامه دارد و نوجوانان علاقمند به موسیقی با نشاط و شوق سر کلاس حاضر و مشغول آموختن دف می‌شوند.

با آرزوی شاد بودن موسیقی زندگی‌شان

روز جهانی کودک

روز جهانی کودک بر همه کودکان ایران زمین مبارک.

چهره امروز هر جامعه بازتاب شیوه تربیت کودکان دیروز است. با ساختن دنیایی بهتر برای کودکان، فردا را زیباتر کنیم. در موسسه مهر و ماه جذاب‌ترین بخشِ کار و زنده‌ترین روزهای کاری، زمان‌هایی است که کودکان حضور دارند. دقایقی که آنها در حیاط زیر باران‌های بهاری بازى مى كنند یا در لباس فارغ‌التحصیلی از کلاس پيش دبستانى در برابر دوربین عکاسی می‌ایستند و لبخند می‌زنند تا در سال آینده به مدارس عادی بروند. وقتی موفق می‌شویم یک کودک کارِ دیگر را با حمايت تحصيلى او وارد سیستم آموزشی کنیم، چه با اشتغال‌زایی برای والدین‌اش و چه با هماهنگ کردن ساعت کار و درس در زندگی روزمره‌ی کودک، نیرو و امید تازه‌ای می‌گیریم. در شرایطی که همه از امکان‌ تحقق امید و امیدوار بودن سخن می‌گویند، تک بارقه‌هایی همچون روز جهانی کودک را باید پاس داشت تا از آن شعله‌ای برگیریم برای روشن کردن افقی بی‌کودک کار، بی کودک‌آزاری و بی آنکه کودکی بی‌سرپناه صبح را در کوچه ‌پس کوچه‌های شهرمان به‌سر کند.

۱۲ ژوئن برابر با ۲۲ خرداد؛ روز جهانی مبارزه با کار کودک

روز جهانی مبارزه با کار کودک گرامی

بگذاریم کودکان به جای طعم تلخ اجبار و سختی کار، طعم شیرین کودکی را بچشند.

۱۲ ژوئن برابر با ۲۲ خرداد؛ روز جهانی مبارزه با کار کودک گرامی

اهدای بسته‌های ارزاق (ماکارونی مانا) به خانواده‌های مراجعین مهروماه

اهدای بسته‌های ارزاق (ماکارونی مانا) به خانواده‌های مراجعین مهروماه

توزیع این بسته‌ها براساس نیازسنجی‌ای که واحد مددکاری اجتماعی مؤسسه انجام داده بین خانواده‌ها انجام می‌شود. خوشحالیم که شرکت صنایع غذایی مانا به جمع حامیان مادی و معنوی مهروماه پیوسته است. این مشارکت را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم این همراه ارزشمند را تا همیشه کنار خود داشته باشیم.

عکس از فارغ التحصیلی کودکان پیش دبستانی موسسه مهروماه

عکس‌ فارغ‌التحصیلی کودکان مهروماه

سال تحصیلی تمام شد و تعداد ۶۳ کودک پایه‌ی پیش‌دبستانی در روزی که گذشت در مؤسسه حاضر شدند تا عکس‌ فارغ‌التحصیلی از آن‌ها گرفته شود. این کودکان در سال تحصیلی جدید برای ورود به مدرسه آماده خواهند شد. این عکس‌ها توسط نیروهای داوطلب مؤسسه تهیه شد که قدردان همراهی‌شان هستیم. قرار است عکس‌های چاپ شده به همراه کارنامه‌ی کودکان تحویل خانواده‌ها داده شود. به امید روزی که همه‌ی کودکان امکان و شرایط آموختن را داشته باشند.

فعالیت مهروماه در کرمانشاه

ادامه‌ی فعالیت پروژه‌ی توان‌افزایی زنان روستای قلعه بهادر در کرمانشاه

این پروژه با هدف آموزش به این زنان و کارآفرینی برای آن‌ها آغاز شده‌است.

روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی

روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی

۲۷ اردیبهشت برابر با ۱۷ می؛ روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی بر کسانی که به برقراری روابط سازنده می‌اندیشند گرامی باد.

برگزاری کارگاه تاب آوری اجتماعی

برگزاری کارگاه

سومین جلسه از سری کارگاه‌های آموزشی با عنوان «تاب‌آوری اجتماعی در سازمان‌های مردم‌نهاد» در مهروماه برگزار شد.

روز جهانی کار و کارگر

روز جهانی کار و کارگر

روز جهانی کارگر بر کارگران زحمت‌کشی که با همت و شرف، نان بر سفره‌ی خانواده می‌آورند گرامی باد.

روز معلم

روز معلم مبارک

روز معلم بر روشنگران راه زندگی گرامی باد.

نمایشگاه کتاب

شور و حال حضور در نمایشگاه کتاب در میان کودکان مهروماه

نوجوانان فرهنگ‌دوست مهر و ماه از غرفه‌های کودک و نوجوان نمایشگاه کتاب دیدن کردند. در این بازدید، هدایایی نقدی‌ای از سوی مؤسسه به آن‌ها اهدا شد که به وسیله‌ی آن کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را تهیه کردند و یک جلد کتاب «کتاب یک جور خوشبختی» از طرف مترجم کتاب؛ خانم آشتیانی در اختیارشان قرار گرفت.

خواندن کتاب خوب، حق همه‌ی کودکان است.

کرمانشاه را فراموش نکردیم

کرمانشاه را فراموش نکنیم

سری جدید کالاهای موردنیاز کودکان اهالی روستای قلعه بهادر در کرمانشاه، از سوی مهروماه به دست اهالی محل رسید.

روز جهانی روانشناس و مشاور

روز جهانى روانشناس و مشاور گرامی باد

روز جهانى روانشناس و مشاور بر روانشناسان و مشاورانى با گوش هاى شنوا و دست هاى ياريگر گرامى.

اردوی کودکان مهروماه در موزه دارآباد

اردوی علمی کودکان مهروماه

بازدید ۴۰ کودک پایه‌ی ابتدایی مهروماه از موزه‌ی «دارآباد»

گیاهان و حیوانات و زیستگاه آن‌ها از جمله بخش‌های جذاب کتاب علوم ابتدایی هستند. به همین بهانه کودکان پایه‌ی ابتدایی در اردویی آموزشی–تفریحی به همراه مربیان خود در موزه‌ی دارآباد از حیواناتی زنده و تاکسیدرمی شده دیدن کردند. درختان میوه‌دار و غیرمیوه‌دار و مجموعه‌ای از حشرات نیز جزء جالب مجموعه بودند که کودکان در آن‌جا با انواع حشرات و درختان آشنا شدند. در آخر کودکان از کارگاه تاکسیدرمی دیدن کردند و با نحوه‌ی خشک کردن حیوانات نیز آشنا شدند.

جلسه برای پدران

جلسه با پدران کودکان پیش دبستانی

توان‌‌افزایی زنان و کودکان یک خانواده بدون در نظر داشتن سهمی که پدران در خانواده دارند کاری است مشکل. پدرانی که در بطن آسیب سعی در حمایت از خانواده‌ی خود دارند.
مؤسسه‌ی مهروماه با برگزاری جلسه‌هایی در تأثیر گذاری بر پدران ساکن محله‌ی فرحزاد تمرکز دارد. در هفته‌ی جاری مسئول آموزش مؤسسه با پدران کودکان پیش دبستانی دیداری اثربخش داشتند که در آن، پدران صمیمانه از مسائل و مشکلاتشان گفتند و آگاهی لازم درباره‌ی کودکانشان از سوی مسئول آموزش به اطلاع آن‌ها رسید.

امید که کودکان در کانون خانواده‌ای سالم و پویا به رشد و بالندگی برسند.

برگزاری کارگاه برای کودکان

بازی کارِ کودک است

از جمله‌ نیازهای اساسی کودکان، نیاز به بازی و سرگرمی است. این نیاز در میان کودکان کار به دلیل شرایط نامساعدی که در آن به‌سر می‌برند بیشتر احساس می‌شود. به همین منظور ما در مهروماه می‌کوشیم با برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های متفرقه در کنار آموزش‌های رسمی، سلامت روان آن‌ها را تأمین کنیم. به همین منظور، امروز مهروماه میزبان آقای اکرمی؛ نویسنده‌ی کودک و تسهیلگر بود. صدای خنده و شادی کودکانه در حیاط پیچیده بود. کودکان باهم بازی گروهی انجام دادند و به صدای دلنشین سازدهنی گوش دادند و با هم نمایشی را اجرا کردند. امید که همه‌ی کودکان دنیا، امکان بازی و تفریح را داشته باشند.

توان افزایی زنان کرمانشاه در خانه توانمندسازی مهروماه

توان افزایی زنان کرمانشاه در خانه توانمندسازی مهروماه در روستای قلعه بهادر

پروژه‌ی توان‌افزایی زنان روستای قلعه بهادر کرمانشاه که توسط مؤسسه‌ی مهروماه در حال انجام است. این پروژه با هدف آموزش به این زنان و کارآفرینی برای آن‌ها آغاز شده‌است.

نوروز پیروز

نوروز پیروز

سال نو مبارک…

عیدانه ای برای هموطنانمان

عیدانه ای برای هموطنانمان

اهدای کارت هدیه به مبلغ 3100000 تومان در آستانه نوروز به خانواده های زلزله زده
“این اقدام با حمایت مالی گروه مهرسینا از همراهان و حامیان مهروماه صورت گرفت.”
امید است مراحل بازسازی خانه های زلزله زدگان هرچه سریع تر پیگیری و تکمیل شود تا این عزیزان نیز بتوانند مانند گذشته زندگی خود را با اتکا به توانایی های خویش پیش ببرند. تا آن روز مهروماه بر عهد خود باقی است و در کنار این عزیزان می ماند.

هدیه به گروه سرود

هدیه برای گروه سرود

گروه سرود کودکان مهروماه میزبان تعدادی از حامیان همیشگی مؤسسه بودند و برایشان سرود اجرا کردند و در آخر هدایایی از حامیان دریافت کردند و از همگی پذیرایی شد.

عیدانه‌ی کودکان کار

در روزهای پایانی سال و با حمایت‌های شما گرامیان، کودکان کار و بازمانده از تحصیل مهروماه بسته‌های عیدی خود را دریافت کردند.
بنابر تشخیص واحد مددکاری اجتماعی، بسته‌های ارزاق، لباس و کارت هدیه با توجه به نیاز کودکان به آنها اهدا شد. مبالغ اهدایی به صورت بن خرید به دست کودکان رسید تا خودشان در تجربه‌ی خرید دخیل باشند و به سلیقه‌ی خود لباسشان را انتخاب کنند. امیدواریم که در سال جدید و سال‌های بعد هیچ کودک کار و بازمانده از تحصیلی نباشد و همه‌ی کودکان از حقوق اولیه‌ی خود بهره‌مند شوند.

خانه‌ی توانمندسازی زنان مهروماه در روستای قلعه بهادر افتتاح شد.

خانه‌ی توانمندسازی زنان مهروماه در روستای قلعه بهادرافتتاح شد.

این خانه در کانکسی که مهر و ماه تهیه کرده تأسیس شده. مؤسسه‌ی مهر و ماه ۴ دستگاه چرخ خیاطی خریداری کرده و قرار است زنان روستا حرفه‌ی خیاطی را یاد بگیرند و علاوه بر بازگشت به روال عادی زندگی خود بتوانند درآمدی را کسب کنند و برای گذران زندگی در شرایط سخت هزینه‌های خانواده‌شان را تأمین کنند.

توزیع لباس عید بین کودکان روستای قلعه بهادر

توزیع لباس عید بین کودکان روستای قلعه بهادر

باد آمد و بوی عنبر آورد

در کنار توزیع لباس عید بین کودکان فرحزاد، کودکان روستای قلعه بهادر را فراموش نکرده‌ایم. زنان روستا با پارچه‌هایی که مهروماه در اختیارشان قرار داده بود برای کودکان لباس محلی دوختند و به مناسبت نوروز لباس‌های عید بین کودکان توزیع شد.

اردوی تفریحی در تپه‌های اطراف روستا قلعه بهادر

اردوی تفریحی خانه کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

کودکان و نوجوانان خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر به همراه مربیان خود به اردوی تفریحی در تپه‌های اطراف روستا رفتند.

تولد دسته‌جمعی کودکان پیش‌دبستانی مهروماه

تولد دسته‌جمعی کودکان پیش‌دبستانی مهروماه

تولد واژه ای است در پیمعنا شدن

مفهومی است در تب و تاب رسیدن

تولد دسته‌جمعی کودکان پیش‌دبستانی مهروماه

اهدای یک نیسان وسایل نوزاد و خردسال به مناطق زلزله زده

امروز یک نيسان از وسایلی که مهروماه اهدا کرده به دست مادران روستاهای آسیب‌دیده در زلزله‌ی کرمانشاه رسید. این کالاها وسایل مورد نیاز نوزادان و کودکان خردسال است. نوزادانی که بسیاری از آن‌ها در روزهای نخست زندگی، خانه بر سر خود و خانواده‌شان خراب شد. امیدواریم که روزهایی به دور از سختی در انتظار آن‌ها باشد.

تهیه‌ی کارت تبریک کودکان

مادرم روزت مبارک

تهیه‌ی کارت تبریک به مناسبت روز مادر توسط کودکان پیش دبستانی مهروماه

روز جهانی زن مبارک

روز جهانی زن مبارک

روز جهانی زن بر همه‌ی انسان‌های برابرخواه گرامی‌باد.

امسال روز زن بر دو محور تاکید دارد:
۱.حمایت از فعالان زن که موجب تغییرزندگی زنان روستایی و شهری شده‌اند.
۲.موضوع آزار جنسی،خشونت و تبعیض علیه زنان

نمایشگاه چندرسانه‌ای آنجا: زلزله در حاشیه

نمایشگاه چندرسانه‌ای «آنجا: زلزله در حاشیه» به منظور بودجه‌رسانی به پروژه‌ی بازسازی مدرسه‌ای در سرپل‌ذهاب، پنج‌شنبه و جمعه (۱۷ و ۱۸ اسفند) ۴ تا ۹ شب در گالری ۲۶ برگزار شد.

سومین خیریه اسفندگان کتاب

سومین خیریه‌ی اسفندگان

حضور اهل قلم و دوست‌داران کتاب در سومین خیریه‌ی اسفندگان

دوخت لباس‌های محلی به مناسبت نوروز برای کودکان

دوخت لباس‌های محلی به مناسبت نوروز برای کودکان روستای قلعه بهادر

در روزهایی که چیزی تا بهار نمانده می‌خواهیم در دل کوچک کودکان کرمانشاه بذری از امید بکاریم و عطر بهار را به مشام‌شان برسانیم.
به همین منظور به همراه تعدادی از زنان روستای قلعه بهادر و با نظر آن‌ها پارچه‌هایی توسط مهروماه تهیه شده و قرار است زنان روستا با دریافت دستمزد برای کودکان لباس عید بدوزند.

ؤ

نقاشی جمعی کودکان

نقاشی جمعی کودکان

کودکان روستای قلعه بهادر در خانه‌ی کودک مهروماه دست در دست هم نقاشی کشیدند تا شاید غبار دلتنگی و غم از دل‌های کوچکشان زدوده شود.
امید که زندگی‌شان سرشار از رنگ‌های شاد باشد.

حس خوب خرید عید

حس خوب خرید عید

برای تجربه‌ی حس خوب خرید عید، هدایای مهر و ماه به کودکان به صورت بُن خرید خواهد بود.

شماره‌ی حساب ها:
۲۰۲-۲-۵۳۵۸۸۱۳-۱
۲۰۲-۸۵۰-۵۳۵۸۸۱۳-۱
شماره كارت:
٦٢٧٤١٢١٩٤٠٠٠١٦١٣

روز جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد

روز جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد

«مؤسسه‌ی مهر و ماه» به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد، ۲۷ فوریه (۸ اسفند)؛  روز جهانی «سازمان‌های مردم‌نهاد» را به انسان‌هایی که برای بهتر کردن شرایط جامعه تلاش مستمر می‌‌کنند تبریک می‌گوید.

آموزش تئاتر

آموزش تئاتر

آموزش تئاتر با تمرکز بر تئاتر درمانی برای گروه نوجوانان مهروماه هر هفته انجام می‌شود.

*تصویر بالا مربوط به تمرین تئاتر با موضوع «مراقبت از خود» است.

پنجمین جشنواره‌ی مهروماه 4 اسفند 96

پنجمین جشنواره‌ی مهروماه نیز با حضور قلب‌های مهربان شما به انجام رسید. خوشحالیم که در مسیر تغییر زندگی زنان و کودکان تنها نیستیم و همواره پشت‌گرمی شما امید بخش حرکت ماست. از همه‌ی عزیرانی که در برگزاری این جشنواره ما را یاری کردند، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

پاینده باشید و استوار

5 اسفند روز مهندس

5 اسفند روز مهندس مبارک

روز مهندس بر مهندسین هوشمند و توانا گرامی‌باد.

اردوی کودکان بازمانده از تحصیل مهروماه

اردوی کودکان بازمانده از تحصیل مهروماه

تفریح و نشاط حق همه‌‌ی کودکان است.
در همین راستا مؤسسه‌ی مهروماه در طول سال برنامه‌های تفریحی متنوعی را برای کودکان تدارک می‌بیند. روز گذشته ۲۰ کودک ۷ تا ۱۴ ساله در پایه‌های دوم و سوم چهارم به همراه مربیان خود از دریاچه‌ی خلیج فارس چیتگر دیدن کردند. بعد از جنب و جوش و شور فراوان، نهار را در رستوران صرف کردند و با خستگی از یک روز هیجان‌انگیز بارانی به خانه برگشتند.

امید که همه‌ی کودکان از امکان تفریح و نشاط بهره‌مند باشند.

کارگاه‌ آموزش پیشگیری از ابتلا به ایدز برای مادران و کودکان مهروماه

کارگاه‌های آموزش پیشگیری از ابتلا به ایدز برای مادران و کودکان مهروماه

شیوع بیماری ایدز در میان کودکان کار از جمله معضلات بزرگ جامعه‌ی ماست که متأسفانه تدابیر درستی برای آن اندیشیده نشده و به دلیل نبود برنامه‌ریزی‌های مدون هر روز بر تعداد کودکان کار مبتلا به HIV افزوده می‌شود. از جمله اهداف اساسی مؤسسه‌ی مهروماه افزایش آگاهی زنان و کودکان در حوزه‌ی سلامت جسم و روانشان است. بر همین اساس کارگاه‌های آموزش پیشگیری از ابتلا به ایدز برای مادران و کودکان این مؤسسه تا به امروز تشکیل شده است و همچنین در طول سال‌های گذشته طرح غربالگری ایدز نیز برایشان انجام شده است. در هفته‌ی جاری نیز کارگاهی تحت همین عنوان برگزار و تست ایدز برای کودکان پایه‌ی ابتدایی توسط واحد مددکاری اجتماعی مؤسسه انجام شد.

دسترسی به منابع اطلاعاتی درست حق همه‌ی کودکان است.

سومین خیریه‌ی اسفندگان

سومین خیریه‌ی اسفندگان

در سومین خیریه‌ی اسفندگان و با حضور اهل قلم منتظر شما دوست‌داران کتاب خواهیم بود.

زمان: ۱۰ اسفند. کتابفروشی ثالث

درصدی از عواید فروش کتاب‌ها به مهروماه تعلق خواهد گرفت.

ایران من تسلیت

ایران من تسلیت

مؤسسه توانمندسازی مهروماه حادثه ی دلخراش سقوط هواپیمای مسافربری تهران – یاسوج و از دست رفتن 66 نفر از هم وطنانمان را به خانواده ی از دست رفتگان تسلیت گفته و برای آنان آرزوی صبر می کند.

21 فوریه، ۲ اسفند روز جهانی زبان مادری

۲ اسفند روز جهانی زبان مادری

21 فوریه، ۲ اسفند روز جهانی زبان مادری است. آموزش به زبان مادری حقی برای همه‌ کودکان است. شعار سال۲۰۱۸این است:«تنوع زبانی و چندزبانی برای توسعه پایدار»

جلسه‌ی مربیان با مادران کودکان بازمانده از تحصیل مهروماه

جلسه‌ی مربیان با مادران کودکان بازمانده از تحصیل

جلسه‌ی مربیان با مادران کودکان بازمانده از تحصیل مهروماه از سری جلسات مشاوره و راهنمایی تحصیلی برای والدین

پنجمین جشنواره ی مهروماه بهمراه بازارچه نوروزی

پنجمین جشنواره ی مهروماه بهمراه بازارچه نوروزی

با شرکت در جشنواره‌ی نوروزی مهروماه عطر دل‌انگیز بهار را به مشام کودکان کار و خانواده‌هایشان برسانیم.

پایان دوره‌ی مقدماتی آموزش بافتنی

پایان دوره‌ی مقدماتی آموزش بافتنی

صلح، امنيت و توسعه‌ی پايدار تا هنگامی‌که زنان و دختران از فقر و بی‌عدالتی رهايی نيابند در معرض خطر قرار دارند. دست‌یابی به توسعه، بدون مشارکت فعال زنان امکان‌پذیر نیست. در این راستا مؤسسه‌ی مهروماه یکی از اهداف اصلی خود را توان‌افزایی اقتصادی زنان قرار داده است.
با تشکیل بخش کارآفرینی و صنایع‌دستی زنان از سال ۹۲ تیمی کارآمد و مسئول در این بخش مشغول به فعالیت شدند که تا امروز توانسته بخش قابل توجهی از زنان محله را با حرفه‌آموزی و تولید توانمندتر از گذشته کنند.

تصویر مربوط به پایان دوره‌ی مقدماتی آموزش بافتنی به این زنان است.

تهیه کانکس توسط مهروماه به منطقه‌ی ثلاث باباجانی

تهیه کانکس توسط مهروماه به منطقه‌ی ثلاث باباجانی

سرما سخت سوزان است

به گفته‌ی نماینده‌ی مردم بخشی از مناطق زلزله‌زده ۳۵ تا ۴۰ درصد مردم کانکس ندارند. ۱۳۰۰ کودک زیر یک سال در چادر زندگی می‌کنند که در اولویت‌های دریافت کانکس قرار نگرفته‌اند. با توجه به نیاز مبرم مردم در این مناطق، مهروماه همچنان کنار آن‌هاست تا با تهیه‌ی کانکس برایشان از سختی و تلخی این روزها و شب‌ها بکاهد. به همین منظور سری جدید کانکس‌های تهیه شده به منطقه‌ی ثلاث باباجانی رسید تا خانواده‌های بیشتری از سوز سرما در امان باشند و در مسیر زندگی امیدوارانه‌تر پیش روند.

امیدواریم سرما و تلخی این روزها هرچه زودتر از زندگی هم‌وطنان زلزله‌زده‌مان رخت برکند.

۱۱ فوریه؛ روز جهانی زنان و دختران در علم

روز جهانی زنان و دختران در علم

۱۱ فوریه؛ روز جهانی زنان و دختران در علم بر زنان و دخترانی که با علم خود زندگی بهتری برای مردمان زمین رقم می‌زنند گرامی باد.

۱۲ فوریه، روز دست قرمز

۱۲ فوریه، روز دست قرمز و روز اعلان دادخواست در برابر رهبران سیاسی و جامعه جهانی

هر سال ۱۲ فوریه، روز دست قرمز و روز اعلان دادخواست در برابر رهبران سیاسی و جامعه جهانی است تا توجه آنها به سرنوشت سربازکودک‌ها جلب ‌شود، کودکانی که مجبور می‌شوند بعنوان سرباز در جنگ‌ها و مناقشات مسلحانه شرکت کنند. هدف این روز فراخوان اقدام علیه این پدیده و حمایت از این کودکان است.

حضور مهروماه در بازارچه‌ی همسران دیپلمات وزارت خارجه

حضور مهروماه در بازارچه‌ی همسران دیپلمات وزارت خارجه

در بازارچه‌ی همسران دیپلمات وزارت خارجه در غرفه‌ی مهروماه همراه با صنایع دستی و غذاهای خانگی منتظر حضور پرمهرتان هستیم.

کلاس علوم، پایه‌ی دوم کلاس کودکان بازمانده از تحصیل

کلاس علوم، پایه‌ی دوم کودکان بازمانده از تحصیل

ما در مهروماه در تلاشیم تا کودکان به حقوق خود به‌ویژه حق تحصیل دست یابند.

تصویر کلاس علوم، پایه‌ی دوم از کلاس کودکان بازمانده از تحصیل

اهدای کانکس به روستای قلعه بهادرتوسط مهروماه

اهدای کانکس توسط مهروماه به روستای قلعه بهادر

یکی از نیازهای اساسی مردم روستای قلعه بهادر در این روزها، حمام است. برهمین اساس مهروماه اقدام به تهیه کانکس‌هایی برای برطرف کردن این نیاز کرده که امروز به دست این مردمان عزیز رسید.

فعالیت خانه کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

فعالیت خانه کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

وقتی نوجوانان قلعه بهادر در خانه‌ی کودک مهروماه تمرین زبان انگلیسی می‌کنند.

فعالیت کودکان پیش‌دبستانی خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

فعالیت کودکان پیش‌دبستانی خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

خوشحالیم از اینکه می‌توانیم در سرمای استخوان سوز این روزها، گرمایی به قلب‌های غمین و کوچکتان ببخشیم.

شوق کودکانه برای تشکیل دوباره‌ی کلاس‌ها در مهروماه بعد از تعطیلات بخاطر بارش برف

شوق کودکانه برای تشکیل کلاس‌ها در مهروماه

امروز شوق کودکانه برای تشکیل دوباره‌ی کلاس‌ها در مهروماه موج می‌زد. همکاران و کودکان با مشارکت هم حیاط مؤسسه را از برف و یخ تمیز کردند تا بتوانند سر کلاس حاضر شوند.

سفارش کارت پستال نوروز

سفارش کارت پستال نوروز

برای تقسیم شادی‌هایتان کنار شما هستیم.
با ارسال متن و لوگوی مورد نظرتان، کارت‌های تبریک‌ ویژه‌ی مهروماه را سفارش دهید و با ارسال آن به دوستان و همکارانتان ما را در مسیر معرفی مهر و ماه یاری کنید و آرزوهای خوبی برای اطرافیانتان داشته باشید. کارت‌های تبریک در ۱۲ طرح موجود است که در تصویر نمونه‌هایی را مشاهده می‌کنید.
برای سفارش کارت‌های تبریک لطفاً با شماره‌های موسسه تماس بگیرید.

کارگاه آموزش پیشگیری از آزارجنسی به کودکان پیش دبستانی

کارگاه آموزش پیشگیری از آزارجنسی به کودکان پیش دبستانی

کارگاه آموزش پیشگیری از آزارجنسی از سری کارگاه‌های آموزش به کودکان پیش دبستانی توسط کمیته‌ی مددکاری اجتماعی مهروماه همراه با نقاشی و بازی و سرگرمی کودکان برگزار شد.

صنایع دستی زنان آسیب‌دیده و در معرض آسیب

خرید صنایع دستی زنان آسیب‌دیده و در معرض آسیب

با خرید صنایع دستی زنان آسیب‌دیده و در معرض آسیب مهروماه یک خرید نوروزی خوب را تجربه کنیم و با حمایت از آن‌ها گرمای زندگی‌شان را بیشتر کنیم.
برای سفارش محصول دلخواهتان با شماره‌های موسسه تماس بگیرید.

فعالیت کودکان پیش‌دبستانی در خانه‌ی کودک مهروماه در قلعه بهادر

فعالیت خانه کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

این همه درد برای قلب کوچکت بسیار است اما می‌دانم تو با دستان کوچکت پرده‌ی روزهای تاریک را به کنار خواهی زد به امید زندگی.

فعالیت کودکان پیش‌دبستانی در خانه‌ی کودک مهروماه در قلعه بهادر

پته‌های دست‌دوز در یزد

پته‌های دست‌دوز در یزد

پته‌های دست‌دوز زنان مهروماه بر دیوار خانه‌ی دوست یزد

اولین جلسه‌ی کارگاه «تسهیل‌گری اجتماع‌محور، تسهیل‌گری آموزشی، تاب‌آوری اجتماعی در سازمان‌های مردم‌نهاد» در مهروماه

اولین جلسه‌ی کارگاه تسهیل‌گری اجتماع‌محور

اولین جلسه‌ی کارگاه «تسهیل‌گری اجتماع‌محور، تسهیل‌گری آموزشی، تاب‌آوری اجتماعی در سازمان‌های مردم‌نهاد» امروز در مهروماه برگزار شد.

فعالیت مهروماه در روستای قلعه بهادر

فعالیت خانه کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

در روزهای سرد زمستان، پس از زلزله‌ی کرمانشاه تلاش می‌کنیم تا قلب‌های کودکان روستای قلعه بهادر از گرمای زندگی بی‌بهره نباشد.

جلسه‌ی اولیاء و مربیان با والدین کودکان پیش‌دبستانی مهروماه

جلسه‌ی اولیاء و مربیان با والدین کودکان پیش‌دبستانی

جلسه‌ی اولیاء و مربیان با والدین کودکان پیش‌دبستانی مهروماه برای مرور آموزه‌های کودکان و پرسش و پاسخ درباره‌ی عملکرد آن‌ها.

این جلسات هر سه ماه یک بار در طول سال تحصیلی برگزار می‌شود.

خواندن قصه برای مادران سرپل ذهاب در راستاى كتابخوانى

قصه خوانی برای مادران سر پل ذهاب

در شب‌های سرد زمستان برای مادران سر پل ذهاب در راستاى كتابخوانى، قصه می‌خوانیم به امید روزی که قصه‌ی پرغصه‌شان به پایان برسد.

بازی فوتبال دختران و پسران کلاس کتابخوانی

بازی فوتبال بچه های کلاس کتابخوانی

دختران و پسران کلاس کتابخوانی بعد از شنیدن داستان سيا سيا در شهر مارمولك ها به نویسندگي امین حسینیون با موضوع فوتبال به همراه مربی خود به حیاط رفتند و با هم فوتبال بازی کردند.

کارگاه «تسهیل‌گری اجتماع‌محور، تسهیل‌گری آموزشی، تاب‌آب‌وری اجتماعی در سازمان‌های مردم‌نهاد»

برگزاری کارگاه توسط مهروماه

مهروماه برگزار می‌کند:

کارگاه «تسهیل‌گری اجتماع‌محور، تسهیل‌گری آموزشی، تاب‌آب‌وری اجتماعی در سازمان‌های مردم‌نهاد»

مدرس: محمدکاظم متولی

مادرانی آگاه = خانواده‌ای سالم

خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

مادرانی آگاه= خانواده‌ای سالم

در کلاس سوادآموزی زنان در مهروماه مادران بسیاری هم‌مسیر با کودکانشان در کلاس درس حاضر می‌شوند و درس می‌خوانند تا کوله‌بار رنجی را که مادرانشان از بی‌سوادی بر دوش کشیدند را بر زمین بگذارند و برای خود و خانواده‌شان در مسیر آموختن قدم بردارند.
در جلسه‌ای که گذشت، روانشناس مؤسسه با آن‌ها راجع به «خودآگاهی هیجانی و شناخت احساسات» گفتگو کرد و راه‌های مختلف شناخت احساسات و نحوه‌ی تسلط بر هیجانات را با آن‌ها بیان و تمرین کرد.
در ادامه ماساژ انگشتان با خنده تمرین شد و همه با هم آن را انجام دادند و فضای کلاس پر شد از صدای خنده‌ی زنانی که به امید تغییر در زندگی‌شان پشت نیمکت‌ها نشستند.

فعالیت خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

تصویر، مربوط به فعالیت خانه‌ی کودک مهروماه در روزهای نخستین زمستان در روستای قلعه بهادر است.

اهدای کانکس توسط مهروماه درسر پل ذهاب

اهدای کانکس توسط مهروماه در سرپل ذهاب

با نیازسنجی انجام شده توسط مهروماه خانواده‌ای دیگر براساس اولویت پزشکی‌ای که داشتند در روزهای سرد زمستان در سرپل ذهاب کانکس دریافت کردند.

ادامه‌ی اجرای طرح «با من بخوان»

ادامه‌ی اجرای طرح «با من بخوان»

در ادامه‌ی اجرای طرح «با من بخوان» در مهروماه داستانك دوم خرگوش حكيم بلند خوانی شد.
قبل از آن راجع به تفاوت حمام های قديم و جديد و ساختمان آن‌ها با بچه كفتگو شد. بعداز بلند خوانی، کودکان، ماسك خرگوش ساختند و با هم مشغول بازی شدند.
حین خواندن داستان نیز با لغات و اصطلاحات جدید آشنا شدند.

به امید روزی که همه‌ی کودکان به کتاب‌های باکیفیت دسترسی داشته باشند.

جشن یلدای کودکان پیش دبستانی

جشن یلدای کودکان پیش دبستانی مهروماه

جشن یلدای کودکان پیش دبستانی به همراه مربی‌هایشان در مؤسسه‌ی توانمندسازی مهروماه برگزار شد. در این مراسم، تئاتر شب یلدا با حضور ننه‌سرما و کودکان اجرا شد و مسابقه‌ای برایشان برگزار و جوایزی به برندگان اهدا شد. با شعر، موسیقی و آواز و خوراکی‌های یلدایی کودکان به استقبال روزهای سرد زمستان رفتند.

به امید روزی که همه‌ی کودکان فرصت شادی و نشاط را داشته باشند.

جشن یلدا برای کودکان کار و کودکانی که از تحصیل در مدارس بازمانده‌اند

جشن یلدا برای کودکان کار و کودکانی که از تحصیل در مدارس بازمانده‌اند

به درازای یلدا، جشن و شادی کودکان در مهروماه ادامه دارد.
امروز جشن یلدا برای کودکان کار و کودکانی که از تحصیل در مدارس بازمانده‌اند و در مؤسسه‌ی مهر و ماه برایشان کلاس‌های درس تشکیل می‌شود، برگزار شد.
در این جشن برای کودکان شعر و قصه خوانده‌شد. آن‌ها برای هم‌کلاسی‌هایشان سرود اجرا کردند و نقاشی‌هایشان در حیاط مجموعه به نمایش گذاشته‌شد.

امید که هیچ کودکی از امکان تحصیل و تفریح و نشاط باز نماند.

تهیه‌ی سفارش ۳۶۰ کیسه‌ی خرید پارچه‌ای توسط زنان هنرمند مهروماه

تهیه‌ی سفارش ۳۶۰ کیسه‌ی خرید پارچه‌ای توسط زنان هنرمند مهروماه

تهیه‌ی سفارش ۳۶۰ کیسه‌ی خرید پارچه‌ای برای دوزادهمین کنفرانس بین‌المللی TEI استکهلم سوئد، توسط زنان هنرمند مهروماه

کلاس تئاتردرمانی برای کودکان و نوجوانان با موضوع «دفاع از خود»

کلاس تئاتردرمانی برای کودکان و نوجوانان با موضوع «دفاع از خود»

یکی از فعالیت‌هایی که در مؤسسه‌ی مهروماه با هدف افزایش مهارت‌های ‌زندگی و تقویت اعتماد به نفس در آن‌ها و آموزش اصول اولیه‌ی نمایش انجام می‌شود، تئاتردرمانی است. این فعالیت به دو شیوه انجام می‌شود: در شیوه‌ی اول موضوعی با توافق کودکان و نوجوانان انتخاب می‌شود (این روزها موضوع انتخابی جنگ و مهاجرت است) و در آن متن نمایش توسط خود آن‌ها تهیه می‌طود و بعد از تمرین برای اجرای نمایش آماده می‌شوند. در شیوه‌ی دوم، تمرکز آموزش‌گر بر آموزش مهارت‌های زندگی همچون: کنترل خشم، بروز احساسات، دفاع از خود و … است. در این روش از طریق اجرای نمایش، این موضوعات به کودکان آموزش داده می‌شود.

مراسم جشن شب یلدا در سر پل ذهاب

جشن شب یلدا در سر پل ذهاب

در تیرگی شب‌های سیه
نور امید در قلبتان درخشان

مراسم جشن شب یلدا در سر پل ذهاب
شبكه ياری – مؤسسه‌ی مهروماه

کارگاه پیشگیری از ابتلا به ایدز و انجام تست HIV

کارگاه پیشگیری از ابتلا به ایدز و انجام تست HIV

کارگاه پیشگیری از ابتلا به ایدز و انجام تست HIV با هدف آگاهی رسانی به کودکان پیش‌دبستانی و محافظت از آن‌ها در برابر این بیماری توسط واحد مددکاری اجتماعی مهروماه برگزار شد.

یلدا بر شما مبارک

یلدا بر شما مبارک

گرمای صلح و مهربانی، میهمان شب‌های سرد زمستانتان باد.

به مناسبت جشن شب یلدا، ۳۰ نفر از زنان کلاس سوادآموزی مهروماه گرد هم آمدند

جشن شب یلدا برای زنان کلاس سوادآموزی مهروماه

امروز به مناسبت جشن شب یلدا، ۳۰ نفر از زنان کلاس سوادآموزی گرد هم آمدند تا برای ساعاتی غصه‌ی نان و غربت را کنار گذارند و در کنار هم شادی کنند.
هر کدام سهمی از خوراکی‌ها را با خود آورده بودند. یکی هندوانه، یکی انار، یکی تخمه و … در این مراسم، معلم درباره‌ی تاریخچه‌ی شب یلدا و علت جشن گرفتن آن برای زنان حرف زد. با موسیقی محلی افغانستانی به یاد روزگاران خوش در وطنشان شادی کردند و برای هم فال حافظ گرفتند و در پایان هریک نقاشی‌ای با موضوع شب یلدا کشیدند.

جشن شب یلدا در خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

جشن شب یلدا در روستای قلعه بهادر

زندگی زیباست چشمی باز کن
گردشی در کوچه باغ راز کن

جشن شب یلدا در خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

انجام فعالیت‌های خلاقانه سرپل ذهاب توسط مربی مهروماه

انجام فعالیت‌های خلاقانه سرپل ذهاب

انجام فعالیت‌های خلاقانه به‌همراه کودکان در خانه‌ی کودک سرپل ذهاب توسط مربی مهروماه

چهارمین بازارچه‌ی غذا و صنایع دستی مهروماه

جشنواره‌ی غذا و صنایع دستی مهروماه به روایت تصویر

۱۸ دسامبر برابر با ۲۷ آذر؛ روز مهاجرت

۱۸ دسامبر روز مهاجرت

۱۸ دسامبر برابر با ۲۷ آذر؛ روز مهاجرت است، روز جاماندن قلب‌ها و رفتن پاهای بسیاری از مردمان ناامید به سوی یافتن امید در سرزمینی دیگر

24 آذر چهارمین جشنواره غذا و صنایع دستی مهروماه

همیشه در قاب خاطرات مهروماه باقی خواهید ماند.

چهارمین جشنواره‌ی مهروماه نیز در کنار همراهان گرانقدرمان به پایان رسید و همه‌با‌هم گامی دیگر در مسیر تغییر شرایط زنان و کودکان برداشتیم.

به مناسبت هفته‌ی شاملو

هفته‌ی شاملو

در هفته‌ای که گذشت، به مناسبت هفته‌ی شاملو قصه‌ی «خروس‌زری پیرهن‌پری» اثر احمد شاملو برای کودکان مهروماه خوانده شد و قسمت‌هایی از نسخه‌ی صوتی داستان نیز پخش شد. برای بچه‌ها تفاوت شاعر و نویسنده توضیح داده شد و آن‌ها با احمد شاملو؛ شاعر نامدار آشنا شدند و واژه‌های جدید در داستان را هم یاد گرفتند.
در پایان شخصیت‌های داستان را به صورت کاردستی درست کردند.

ادامه طرح با من بخوان

ادامه طرح با من بخوان در مهروماه

در طرح با من بخوان، کودکان مهروماه داستان «جمجمک برگ خزون» را شنیدند و در ادامه با وسایل بازیافتی برای پرندگان در فصل سرما لانه درست کردند.
آموزش با کیفیت، حق همه‌ی کودکان است.

خرید پارچه‌های رنگی‌ توسط مهروماه

ایجاد اشتغال برای زنان منطقه‌ی سرپل ذهاب

مؤسسه‌ی مهروماه با هدف ایجاد اشتغال برای زنان منطقه‌ی سرپل ذهاب و تقویت روحیه‌ی زنان و دختران منطقه، پارچه‌های رنگی‌ای را خریداری کرده تا زنانِ خیاط محل بتوانند لباس‌های محلی را که همیشه به تن می‌کردند را دوباره داشته باشند. (زنان این منطقه معمولاً از لباس‌های ارسالی استفاده نمی‌کنند و لباس‌های محلی خودشان را ترجیح می‌دهند.)

*پارچه ها با همراهی و نظر يكی از دختران محلی كه هميار ما در منطقه هستند در محل تهيه شده است. امید که این روزهای سرد و تاریک هرچه زودتر جایشان را به روزهای رنگی و شاد بدهند.

گوشه‌ای از فعالیت خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

گوشه‌ای از فعالیت خانه‌ی کودک مهروماه در روستای قلعه بهادر

*کودکان این روستا که صدردرصد تخریب شده و آمار بالای کشته‌ها را دارد، شرایط روحی بدی را سپری می‌کنند که با فعالیت‌های مربوط به کودکان در خانه‌ی کودک سعی در بهبود حالشان داریم. به امید روزهایی به دور از تلخی و درد برای هم‌وطنان عزیزمان در کرمانشاه

مهروماه همگام با موسسه‌ی پژوهشی کودکان دنیا برای برگزاری هفته‌ی احمد شاملو پاسخ مثبت می‌دهد.

مهروماه همگام با موسسه‌ی پژوهشی کودکان دنیا برای برگزاری هفته‌ی احمد شاملو پاسخ مثبت می‌دهد.

هم‌زمان با سال‌روز تولد احمد شاملو؛ شاعر بزرگ معاصر ایران از شنبه هجدهم تا پنج‌شنبه بیست‌وسوم آذر ۱۳۹۶ کودکان و نوجوانان تحت پوشش این موسسه با شاعر ملی ایران زمین؛ احمد شاملو آشنا خواهند شد. در این هفته داستان‌های خروس زری پیرهن پری، قصه‌ی دخترای ننه دریا، شهریار کوچولو با صدای احمد شاملو در کلاسهای درس و نشست‌های کتاب‌خوانی مؤسسه پخش خواهد شد.

۱۰ دسامبر برابر با ۱۹ آذر؛ روز جهانی حقوق بشر گرامی

۱۰ دسامبر برابر با ۱۹ آذر؛ روز جهانی حقوق بشر گرامی

امید که روزی صلح قلب همه‌ی انسان‌ها را دربر بگیرد

کانکس‌های جدید خریداری شده توسط مهروماه، امروز به دست هم‌وطنانمان رسید.

کانکس‌های خریداری شده توسط مهروماه به دست هم‌وطنانمان رسید.

در مرحله‌ی جدید کمک‌رسانی مهروماه به مناطق زلزله‌زده، تعدادی از کانکس‌های خریداری شده که براساس نیازسنجی تیم اعزامی مؤسسه تهیه شده بود، امروز به دست هم‌وطنانمان رسید.

تأسیس خانه‌ی کودک در منطقه‌ی سرپل ذهاب

تأسیس خانه‌ی کودک در منطقه‌ی سرپل ذهاب

در روزهای نخست پس از وقوع این فاجعه مهروماه در کنار شما عزیزان توانست امکانات و تجهیزاتی را به دست مردم زلزله‌زده برساند. در هفته‌ی گذشته نیز کانکسی با هدف تأسیس خانه‌ی کودک در منطقه‌ی سرپل ذهاب مستقر شد. این‌روزها نیز این فعالیت‌ها همچنان ادامه دارد و همکاران ما در تیم اعزامی مهر و ماه در حال گفتگو با افراد محلی هستند تا با مسائلی که در این مناطق وجود دارد بیشتر آشنا شوند تا بتوانند در جهت رفع مشکلاتی که زندگی را برای این مردمان سخت کرده است اقدام نمایند.

برگزاری جشن تولد در خانه‌ی کودک سرپل ذهاب

برگزاری جشن تولد در خانه‌ی کودک سرپل ذهاب

هر مرگ اشارتی است به حیاتی دیگر . برگزاری جشن تولد در خانه‌ی کودک سرپل ذهاب

امید که این روزهای تلخ و سرد با گرمای امید در قلب‌های هم‌وطنانمان در کرمانشاه سپری شود.

آموزش بهداشت دهان ودندان به کودکان پیش‌دبستانی مهروماه توسط کمیته‌ی مددکاری

آموزش بهداشت دهان ودندان به کودکان پیش‌دبستانی

سلامتی؛ حق همه‌ی کودکان است.

آموزش بهداشت دهان ودندان به همراه توزیع مسواک و به کودکان پیش‌دبستانی مهروماه توسط کمیته‌ی مددکاری

برگزاری کلاس مهارت‌های زندگی برای دانش‌آموزان مهروماه

برگزاری کلاس مهارت‌های زندگی برای دانش‌آموزان مهروماه

این کلاس، با مشارکت کودکان در نظافت کلاس و آماده شدن برای حضور در کلاس آغاز شد و با گفتگو درباره‌ی نظم و شادی ادامه داشت و بعد از گفتگو هرکدام از کودکان، با استفاده از لگو شکل‌های دل‌خواه خود را درست کردند. این کلاس با هدف تقویت روحیه‌ی مشارکت، تقویت نشاط و سرگرمی در کودکان، تقویت اعتماد به نفس و توانایی گفتگو در آن‌ها برگزار شد.

۱۶ آذر؛ روز دانشجو گرامی

۱۶ آذر؛ روز دانشجو گرامی

به امید روزی که امکان تحصیل برای همه‌ی کودکان و نوجوانان فراهم شود.

آموزش پیشگیری از آزار جنسی به مادران کودکان پیش‌دبستانی

آموزش پیشگیری از آزار جنسی به مادران کودکان پیش‌دبستانی

آموزش پیشگیری از آزار جنسی به مادران کودکان پیش‌دبستانی در کمیته‌ی مددکاری به همراه توضیحات و نمایش فیلم  کوتاه جهت بالا بردن آگاهی زنان از پیشگیری از آزار جنسی کودکانشان

۱۰ آذر برابر با ۱ دسامبر؛ روز جهانی ایدز

۱۰ آذر برابر با ۱ دسامبر؛ روز جهانی ایدز

تبعیض و برچسب زدن به مبتلایان ایدز را پایان دهیم

روز جهانی داوطلب

روز جهانی داوطلب مبارک

روز جهانی داوطلب بر شما که همواره دوشادوش همکاران ما در مسیر بهبود زندگی زنان و کودکان بسیاری در مهروماه قدم برمی‌دارید، گرامی باد. قدردان وجود پربرکت شما در مهر و ماه هستیم.

چهارمین جشنواره‌ی غذا و صنایع دستی چ

بار دیگر برای زنان و کودکان

۲۴ آذر در چهارمین جشنواره‌ی غذا و صنایع دستی #مهروماه واقع در سالن اجتماعات برج فرشته منتظر حضور مهربان شما هستیم.

آماده‌سازی یکی از کانکس‌های مهروماه در منطقه‌ی سرپل ذهاب

کانکس‌های مهروماه در منطقه‌ی سرپل ذهاب

آماده‌سازی یکی از کانکس‌های مهروماه در منطقه‌ی سرپل ذهاب به عنوان خانه‌ی کودک که قرار است با همکاری سایر انجمن‌های شبکه‌ی یاری کودکان کار فعالیت‌ در حوزه‌ی کودکان را آغاز کند.

گزارشی از کلاس سوادآموزی زنان مهروماه

گزارشی از کلاس سوادآموزی زنان مهروماه

در این جلسه، زنانِ دوره‌ی انتقال (پایه‌ی چهارم، پنجم و ششم) با روحیه و انگیزه سر کلاس حاضر شدند. تمرین امروز تقویت روحیه‌ی امیدواری و تلاش و موفقیت بود. به این ترتیب که به هر کدام از زنان کارتی داده شد که بر روی آن جمله‌های مثبت و امیدبخش نوشته شده بود. برخی از این جملات نیز بر روی تخته نوشته شد تا با هم جمله‌ها را بخوانند و تمرین تلاش و موفقیت کنند. قسمتی از آموزش هم به نرمش اختصاص داشت تا زنان برای پیشگیری از بیماری‌های مفصلی تمرین‌های ساده‌ای را انجام دهند.
زمانی‌که شور زندگی در صدای خنده‌‌‌ی زنان در کلاس موج می‌زند، قدم‌های ما در مسیر تغییر زندگی زنان استوارتر می‌شود.

آغاز به کار خانه‌ی کودک در سرپل ذهاب

آغاز به کار خانه‌ی کودک در سرپل ذهاب

در اتاقی که به اندازه‌ی یک تنهاییست
دل من که به اندازه‌ی یک عشق است
به بهانه‌های ساده‌ی خوشبختی خود می‌نگرد.
فروغ فرخزاد

۲۵نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

صدای سکوت زنان خشونت دیده باشیم. ۲۵نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

توزیع کالا در میان مردم سرپل ذهاب

گزارش تصویری از توزیع کالا در میان مردم سرپل ذهاب توسط گروه اعزامی «مهر و ماه» این کالاها بعد از استقرارِ گروه اعزامی به تناوب بین اهالی محل در حال توزیع است.

نصب کانکس مهروماه در منطقه‌ی سرپل ذهاب برای تشکیل خانه‌ی کودک.

کانکس مهروماه در منطقه‌ی سرپل ذهاب

خوش خبر می‌آیم، ای غم از دلم پرواز کن
کانکس مهروماه امروز صبح در منطقه‌ی سرپل ذهاب برای تشکیل خانه‌ی کودک نصب شد.

قصه‌ی مریم (اسم مستعار) و جوراب‌هایش

قصه‌ی مریم (اسم مستعار) و جوراب‌هایش

مریم، دختری ۱۴ ساله از اتباع افغان است که در مقطع هشتم مشغول به تحصیل است. زمانی که خانواده در افغانستان سکونت داشتند به یکباره با ازدواج مجدد پدر مواجهه میشوند وبعد از کلی جنگ ودرگیری با پدر متاسفانه مجبور به ترک منزل ومهاجرت به ایران می شوند. پسر بزرگ خانواده ۱۷ ساله کودک کار است ودر کابینت سازی مشغول است و مریم برای تامین هزینه ها به کار جوراب بافتن مشغول است و توسط فردی به فروش میرساند. برادر کوچکتر نیز فال فروش است .خانواده در منزلی استیجاری سکونت دارند
مریم مدتی به دلیل شرایط زندگی مجبور شده بود ترک تحصیل نماید که با تلاش بسیار خودش و تیم مددکاری وروانشناسی توانست با انجام تعیین سطح وکسب نمره قبولی مجددا در مدرسه ثبت نام نماید. وی علاقمند به تحصیل است و برای تامین هزینه های تحصیل خود به صورت مداوم به بافتن جوراب مشغول است تا کمکی به خانواده نیز داشته باشد.

بارگیری کالاهای تهیه شده به کرمانشاه

با امید به زندگی و کمک شما عزیزان، سری جدید کالاهای تهیه شده برای ارسال به کرمانشاه در حال بارگیری در موسسه ی «مهر و ماه» است.

اولین تیم اعزامی از سوی «مهر و ماه» به مناطق زلزله‌زده، دیروز به همراه محموله‌ی ارسالی وارد منطقه‌ی سرپل ذهاب شد.

محموله دوم ارسالی مهروماه

اولین تیم اعزامی از سوی «مهر و ماه» به مناطق زلزله‌زده، دیروز به همراه محموله‌ی ارسالی وارد منطقه‌ی سرپل ذهاب شد. تمرکز این تیم در روز اول بر تخلیه‌ی بار و جای‌دهی آن‌ها و تلاش برای پیدا کردن محل مناسب اسکان اعضای این تیم برای انجام فعالیت در روزهای آتی بود که خانه‌ای برای این فعالیت‌ها انتخاب شد و همکاران ما در آنجا ساکن شدند و همچنین تلاش برای ارتباط‌گیری محلی که با وجود خرابی‌ها و از دست‌دادن‌های بسیار با مهربانی فراوان، پذیرای حضور اعضای مهر و ماه بودند.به دلیل بارش باران در این روزها، آب در بسیاری از چادرها نفوذ کرده و اسکان مردم و رفت و آمد به چادرها با دشواری همراه شده است.

با يارى شما عزيزان محموله دوم ارسالی مهروماه به مناطق زلزله زده آماده شد.

محموله دوم ارسالی مهروماه

با يارى شما عزيزان محموله دوم ارسالی مهروماه به مناطق زلزله زده آماده شد.
این محموله شامل کرسی برقی، دارو و چادر است که با نیازسنجی افراد حاضر در منطقه تهیه شده است.

روز جهانی مبارزه با خشونت و آزار کودکان

روز جهانی مبارزه با خشونت و آزار کودکان

صدای کودکان باشیم

۱۹ نوامبر روز جهانی مبارزه با کودک آزاری نامیده می شود. این مناسبت برای دوستداران و مدافعان حقوق کودکان و بویژه فعالان جنبش لغو کار کودک، روز اعتراض سراسری به همه ی اشکال خشونت و آزار کودکان است. خصوصا” بدترین اشکال آزار و سوء استفاده و خشونت علیه کودکان که با نام “کار کودک” خوانده می شود.

خواست ما، نهادهای مدنی فعال در حوزه‌ی کودکان، توقف کودک‌آزاری‌های فزاینده در جامعه است.

۲۰ نوامبر برابربا ۲۰ آبان؛ سالروز تصویب پیمان‌نامه‌ی جهانی حقوق کودک

۲۰ نوامبر برابربا ۲۰ آبان؛ سالروز تصویب پیمان‌نامه‌ی جهانی حقوق کودک

امروز ۲۰ نوامبر برابربا ۲۰ آبان؛ سالروز تصویب پیمان‌نامه‌ی جهانی حقوق کودک است.
پیمان‌نامه‌ی حقوق کودک یک کنوانسیون بین‌المللی است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند.
این پیمان‌نامه در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت.

با کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود ما را در نشاندن لبخند بر لبان کودکان کرمانشاه همراهی کنید.

کمک به کرمانشاه

بخند که صدای خنده‌ات می‌تواند مرگ را در برابر زندگی به زانو دربیاورد.
با کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود ما را در نشاندن لبخند بر لبان کودکان کرمانشاه همراهی کنید.

دعوت به همکاری داوطلبین متخصص برای قلب‌‌های بی‌قرار کودکان زلزله زده

همکاری داوطلبین متخصص

دعوت به همکاری داوطلبین متخصص برای قلب‌‌های بی‌قرار کودکان زلزله زده
لطفا جهت هماهنگی و ثبت نام با موسسه ‌ی مهر و ماه تماس بگیرید.

اردوی باغ کتاب

اردوی باغ کتاب

بازید گروهی از کودکان مهروماه از باغ کتاب به مناسبت هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی

اولین بسته‌ی ارسالی توسط موسسه‌ی مهر و ماه به روستای زرده دالاهو

اولین بسته‌ی ارسالی به کرمانشاه

اولین بسته‌ی ارسالی توسط موسسه‌ی مهر و ماه به روستای زرده دالاهو
به امید اینکه کنار شما عزیزان بتوانیم شرایط سخت این روزها را برای هم‌وطنانمان آسان‌تر کنیم.

کرمانشاه تسلیت

کرمانشاه تسلیت

هنوز یادگار جنگ؛ زخم‌های گاز خردل و فلفل بر جان و روح تان مانده بود که زمین لرزید و زخم‌های کاری دیگری بر جانتان نشاند اما با هر چه در توان داریم همراهتان هستیم تا دوباره ایستادن و زیستن

بسته بندی کالاهای اهدایی

من اگر بنشینم، تو اگر بنشینی، چه کسی برخیزد

بسته بندی کالاهای اهدایی به هم‌وطنان زلزله‌زده در موسسه‌ی «مهر و ماه»

تسلیت

آموزشِ اشکال هندسی

خبر کوتاه است و تلخ:
«زمین لرزید، تعدادی جان خود را از دست دادند و تعدادی زخمی شدند.»
موسسه‌ی مهر و ماه نیز همچون سایر مردم، غمین از شنیدن این خبر به خانواده‌های کرمانشاهی که داغ‌‌دار این حادثه‌اند تسلیت گفته و آرزوی بهبودی برای آسیب دیدگان را دارد.

مدرک تحصیلی زنان سواد آموزی

مدرک تحصیلی زنان سواد آموز

سرسبز آن درخت که از تیشه ایمن استپ فرخنده آن امید که حرمان نمی شود
مدرک تحصیلی ۴ نفر از زنان «مهر و ماه» که بعد از آزمون آموزش و پرورش موفق به دریافت آن شده‌اند. این زنان از پایه‌ی اول تا کنون در دوره‌های سواد آموزی موسسه شرکت کرده‌اند.
کارنامه‌ی آبى: دوره چهارم و پنجم و ششم را گذرانده(انتقال)
کارنامه‌ی سبز: اول و دوم و سوم را گذراندند و وارد دوره انتقال می‌شوند.

کرمانشاه با زلزله لرزید، نشاید از سرما بلرزد

کرمانشاه با زلزله لرزید، نشاید از سرما بلرزد

با آغاز فصل سرما، تهیه‌ی سرپناه ضروری‌ترین نیاز است برای آنان که در سرما مانده‌اند. با ما همراه شوید برای تهیه‌ی کانکس در فصل سرما

آموزشِ اشکال هندسی

آموزشِ اشکال هندسی

آموزش حق همه‌ی کودکان است.
آموزشِ اشکال هندسی به کودکان پیش دبستانی با استفاده از خمیر‌بازی

دوره‌ی جدید آموزش مربیان

دوره‌ی جدید آموزش مربیان

دوره‌ی جدید آموزش مربیان «مهر و ماه» برای طرح «با من بخوان» به امید روزی که همه‌ی کودکان از آموزش با کیفیت برخوردار باشند.

ورزش و نرمش کودکان

ورزش و نرمش

امروز معلم خوش ذوق کلاس پیش دبستانی، کودکان را برای ورزش و نرمش به حیاط آورد تا آنها با روحیه و توان بهتری در کلاس ها حاضر شوند. شوق و خنده کودکان آهنگ امروز مهروماه بود.

ادامه‌ی طرح «با من بخوان»

ادامه‌ی طرح با من بخوان

در ادامه‌ی طرح «با من بخوان» کودکان مهروماه بعد از شنیدن داستان «خرگوش حکیم» قصه را به روایت خود نوشتند و خرگوش کوچولوی قصه را هم نقاشی کردند.

کار دستی کودکان پیش دبستانی

کاردستی کودکان پیش دبستانی

کودکان پیش دبستانی بعد از شنیدن قصه‌ی «رفتم به باغی» هر کدام کلاغی درست کردند، به حیاط رفتند تا پرنده‌ی خیالشان را همراه با کلاغ‌ها به پرواز درآوردند.

روز دانش‌آموز گرامی

روز دانش‌آموز گرامی

زمانی‌که الفبای زیستن را به فرزندانمان بیاموزیم، دانش را از آنشان کرده‌ایم.
روز دانش‌آموز گرامی

کلاس آموزش شطرنج

آموزش شطرنج

موسسه‌ی توانمندسازی مهر و ماه برگزار می‌کنپنجشنبه از راه رسید و بچه‌ها سر کلاس آموزش شطرنج حاضر شدند.
*این کلاس برای ۱۰ کودک ۹تا ۱۴ ساله روزهای پنجشنبه به همت یکی از داوطلبان همراهِ «مهر و ماه» تشکیل می‌شود.

مشارکت نوجوانانِ

مشارکت نوجوانان

مشارکت نوجوانانِ پرشور در نقاشی حیاط ساختمان مهروماه

خلاقیت کودکان پیش‌دبستانی

خلاقیت کودکان

خلاقیت کودکان پیش‌دبستانی با استفاده از زباله‌های بازیافتی و پاکت شیر، بعد از خوردن سهمیه‌ی روزانه‌ی شیر در زنگ تفریح

کارگاه ارتباط مسئولانه-همدلانه

کارگاه ارتباط مسئولانه-همدلانه

موسسه‌ی توانمندسازی مهر و ماه برگزار می‌کند.

کارگاه پروپوزال نویسی و ارائه‌ی طرح پژوهشی

کارگاه پروپوزال نویسی و ارائه‌ی طرح پژوهشی

موسسه‌ی توانمندسازی مهر و ماه برگزار می‌کند.

آموزش بهداشتِ فردی به کودکان پیش دبستانی

بهداشتِ فردی

آموزش بهداشتِ فردی به کودکان پیش دبستانی
*به صف شدن کودکان برای شستن دست‌ها قبل از خوردن تغدیه در زنگ تفریح

روز آتش نشان

روز آتش نشان

هفت مهر،‌ روز ملی آتش نشان روز قهرمانان بی ادعا گرامی باد.

روز جهانی کودک

روز جهانی کودک

برای ساختن دنیایی بهتر برای کودکان، دنیا را از قاب چشمان آنها ببینیم. ١٦ مهر برابر با ٨ اکتبر؛ روز جهانی کودک بر تمامی کودکان و دوست‌داران آنان گرامی باد.

جشن روز جهانی کودک

بگذاریم کودکانمان با عطش به زیستن، پا به بزرگسالی گذارند. جشن و شادی کوکان در حیاط «مهر و ماه» به مناسبت روز جهانی کودک

مادرانِ کودکان پیش دبستانی مهروماه

مادرانِ کودکان پیش دبستانی مهروماه

حضور مادرانِ کودکان پیش دبستانی در اولین جلسه‌ی اولیا و مربیان در ساختمان جدید “مهر و ماه”

روز جهانی صلح – مهروماه

در آستانه‌ی روز جهانی صلح همراه با کودکان

در آستانه‌ی روز جهانی صلح، به همراه ۳۱ کودک در حیاطِ ساختمان جدید “مهر و ماه” کنار هم گرد آمدیم تا با مفهموم صلح آشنا شویم. در ادامه‌ی آموزش مفهوم این واژه‌ی زیبا، کودکان چند بازی دسته جمعی را با راهنمایی مربیان خود انجام دادند و هدایایی را به بهانه‌ی نکوداشت این روز دریافت کردند و در آخر، همگی دست در دست هم تمرین صلح و دوستی کردند تا در خاطرشان بماند که صلح زیباست و در سایه‌ی آن می‌توان در کنار دیگران با مهربانی زندگی کرد.

روز جهانی صلح

روز جهانی صلح

صلح واژه‌ی غریبی نیست، تنها کافیست گرمای وجودش را درونت حس کنی تا بتوانی به قلب‌های دیگران نیز گرما ببخشی. ٢١ سپتامبر برابر با ٣٠ شهریور، بر شما که صلح و آرامش را برای همه می‌خواهید گرامی

آماده سازی ساختمانِ جدید مهروماه

آماده سازی ساختمانِ جدید مهروماه

آماده سازی و نقاشی ساختمانِ جدید موسسه در همسایگی ساختمان فعلی، توسط نوجوانان پرشور “مهر و ماه” در آستانه‌ی سال تحصیلی جدید.
با امید هر چه رنگی تر شدن دنیای کودکان

جشن عاطفه‌ها

جشن عاطفه‌ها

در “جشن عاطفه‌ها” وجودمان از برقِ چشمان کودکان “مهر و ماه” لبریز از شعف شد. *اهدای بسته های حاوی نوشت افزار و کیف مدرسه به کودکان، در آستانه‌ی سال تحصیلی جدید

اندازه‌گیری سایز کودکان بازمانده از تحصیل

کودکان بازمانده از تحصیل

اندازه‌گیری سایز کودکان بازمانده از تحصیل برای تهیه‌ی روپوشِ مدرسه توسط واحد صنایع “مهر و ماه” به امید روزی که کودکان #ازمهرجانمانند

پارک ژوراسیک

اردوی پارک ژوراسیک

در واپیسین روزهای گرم تابستان، ۱۲ کودک کلاس اولی “مهر وماه” به همراه مربیان خود از پارک ژوراسیک دیدن کردند. به امید روزی که همه‌ی کودکان بتوانند از تفریح و گشت و گذار لذت ببرند.

روز جهانی سواد آموزی

روز جهانی سواد آموزی

اندازه‌گیری سایز کودکان بازمانده از تحصیل برای تهیه‌ی روپوشِ امروز ۱۷ شهریور برابر با ۸ سپتامبر؛ روز جهانی سواد آموزی است. این روز را به انسان‌هایی که نور آگاهی و دانش را بر دنیای تاریک جهالت تاباندند و همچنین به کسانی که امیدوارانه در مسیر یادگیری علم قدم برداشتند، تبریک می‌گوییم.

اردوی دختران مهروماه

اردوی دختران مهروماه

امروز؛ ۵۰ دختر ۷ تا ۱۲ ساله‌ی “مهر و ماه” در مجتمع کوروش مهمان شرکت تولیدی لوازم آرایشی و بهداشتی “مای” بودند. در این مراسم، کودکان بعد از تماشای فیلمی برای
صرف نهار در همان مجتمع رفتند و بعد از آن خوشحال و خندان در محوطه‌ی بازی، مشغول شادی و تفریح شدند. در آخر، هر کدام از کودکان کوله پشتی های کودکانه‌ای که حاوی نوشت افزار و تعدادی از محصولات شرکت “مای” بود را به عنوان هدیه‌ی آغاز سال تحصیلی جدید از سوی این شرکت دریافت کردند.

بازارچه صنایع دستی مهرماه

نمایشگاه صنایع دستی مهر و ماه در کافه "الگا"

خوشحالیم که در دو روز ۱۹ و ۲۰ مرداد، در نمایشگاه صنایع دستی ” مهر و ماه” در کافه “الگا” همراه و باعث دلگرمی ما بودید [ادامه مطلب…]

اکران فیلم نهنگ عنبر برای کودکان مهروماه

اکران فیلم نهنگ عنبر 2 برای فرزندان مهروماه

صبح اولین روز از تیرماه، به همراه ۸۰ کودک و نوجوان “مهر و ماه” عازم عمارت باغ فردوس شدیم تا ساعاتی را به تماشای فیلم “نهنگ عنبر۲” بنشینیم. کودکان بعد از سوار شدن در اتوبوس، مشغول آواز خواندن و [ادامه مطلب…]

فراخوان آغاز سال تحصیلی

فراخوان آغاز سال تحصیلی

در آستانه آغاز سال تحصيلى، لبخند را بر لب هاى دانش آموزان نيازمند نقاشي كنيم.

درگذشت نابغه ی ریاضی؛ مریم میرزاخانی

درگذشت نابغه ی ریاضی؛ مریم میرزاخانی

برای مردم سرزمینت، افتخاری بس جاودان بودی و جاودان خواهی ماند.
موسسه ی “مهر و ماه” درگذشت نابغه ی ریاضی؛ مریم میرزاخانی را تسلیت گفته و یاد و خاطرش را گرامی می دارد.

حال و هوای تابستانه ی "مهر و ماه"

گزارش تصویری از گوشه ای از آنچه که امروز در  موسسه ی “مهر و ماه” رخ داد.
بر اساس سیاست ها و ارزش های موسسه ی “مهر و ماه” و برای حفظ حریم شخصی کودکان، تصویری از چهره ی کودکان از سوی این موسسه منتشر نمی شود.

آموزش دوره های فنی و حرفه ای (جوشكاری)

آموزش دوره های فنی و حرفه ای (جوشكاری)

موسسه ی “مهر و ماه”  براي تكميل خدمات خود به پسران نوجوان مجموعه و كاهش احتمال اشتغال آنها در بزرگسالی به مشاغل كاذب اقدام به آموزش مهارت های فنی از جمله جوشكاری كرده است[ادامه مطلب…]

حرفه آموزی

موسسه ی “مهر و ماه” در روزهای گرم تابستان برای پر کردن هدفمند اوقات فراغت نوجوانان، کلاس های آموزشی ای را برای آنها در نظر گرفته است.
از جمله ی این کلاس ها، کلاس آموزش دف، زبان انگلیسی، پته دوزی،سوزن دوزی، چرم دوزی، آواز و خیاطی می باشد. آنچه که در تصویر می بینید، حال و هوای فصل تابستان است که همکاران پر تلاش ما در “مهر و ماه” به همراه داوطلبان عزیزی که همواره کنار ما بوده اند، در تکاپو و تلاش هستند تا برنامه هایی را که برای کودکان و نوجوانان در نظر داشته اند را پیاده کنند.‌

جشن پایان سال تحصیلی فرزندان مهروماه

جشن پایان سال تحصیلی فرزندان مهروماه

210 نفر از کودکان پیش دبستانی، دبستان و راهنمایی و تعدادی از دانش آموزان دیروز که امروز بعد از سال ها تلاش در دانشگاه به تحصیلات خود ادامه می دهند کنار هم گرد آمدند تا نتیجه تلاششان را جشن بگیرند. موسسه “مهر و ماه” در کنار حامیان خود این فضا را برای شادی کودکان فراهم کرده است، در این مراسم موسیقی زنده برای کودکان اجرا شد و آنها در مسابقاتی که برایشان ترتیب داده شده بود[ادامه مطلب…]

نمایشگاه نقاشی به نفع "مهر وماه"

به بهانه ی حضور در نمایشگاه نقاشی که  ١٥ و ۱۶ تیرماه،از ساعت ۱۶ الی ۲۲  در آموزشگاه عمران و هنرهای تجسمی برگزار شد؛ حضور عزیزان برایمان دلگرمی بود تا در کنار هم رنگین کمانی از رنگ ها شویم در قاب زندگی زنان و کودکان “مهر و ماه”. در کنار تابلوهای نقاشی، صنایع دستی زنانِ زحتمکش “مهر و ماه” نیز در نمایشگاه عرضه شد.

اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» در مهروماه

اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» در مهروماه

برنامه‌ی «با من بخوان» از زمستان سال 1395 در موسسه‌ی توانمندسازی زنان و کودکان مهر و ماه آغاز به کار کرد. در اولین مرحله از اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» [ادامه مطلب…]

روزجهانی مبارزه با کار کودکان

به مناسبت ۱۲ژوئن ( ۲۲ خرداد) روز جهانی مبارزه با کار کودک شبکه یاری کودکان کار با همکاری انجمن های عضو از جمله “مهروماه” و مشارکت انجمن علمی تعاون و رفاه اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی، به مناسبت ۱۲ژوئن (۲۲خرداد)، روز جهانی مبارزه با کار کودک، با شعار” کار کودکان: باز تولید فقر ” نشست “واکاوی کار کودکان” را برگزار کرد. [ادامه مطلب…]

نمایشگاه نقاشی آموزشگاه عمران و هنرهای تجسمی برگ

نمایشگاه نقاشی آموزشگاه عمران و هنرهای تجسمی برگ

به بهانه ی حضور در نمایشگاه نقاشی که ۱5 و ۱۶ تیرماه،از ساعت ۱۶ الی ۲۲  در آموزشگاه عمران و هنرهای تجسمی برگزار خواهد شد؛ دیدار شما عزیزان را به انتظار می نشینیم تا در کنار هم رنگین کمانی از رنگ ها شویم در قاب زندگی زنان و کودکان “مهر و ماه”
آدرس:میدان آزادی. روبروی ایستگاه مترو استاد معین. پشت عکاسی ایران فیلم. کوچه ی نوربخش. پلاک ۴. شماره ی تماس:  ۶۶۰۰۶۱۰۸
درصدی از فروش تابلوهای نقاشی به موسسه ی “مهر و ماه” اختصاص داده خواهد شد.‌

روز جهانی خانواده گرامی باد

هدف از گرامیداشت روز جهانی خانواده، اهمیت جوامع جهانی به خانواده به عنوان اصلی‌ترین رکن جامعه و برطرف کردن مواردی است که در دنیای امروز این کانون گرم زندگی را تهدید می‌کند.

جشن کتاب مهر

جشن کتاب مهر برگزار شد و باز هم دختران مهروماه حضوری پررنگ در این جشن داشتند. در این برنامه تلاش بر این بود که کودکان و نوجوانان با تازه های نشر در حوزه خود آشنا شوند[ادامه مطلب…]

روز معلم گرامي باد

معلم قاصد سبز بهار دانش است. جشن و شادی در مهروماه [ادامه مطلب…]

روز جهانی کارگر گرامی باد

کارگران از شریف ترین طبقه اجتماع هستند، زیرا چرخش دست و بازوی آنها باعث چرخش چرخه های زندگی جامعه و امتداد رگه های حیات در مجاری هستی است. روز جهانی کار و کارگر خجسته باد.

روز روانشناس و مشاور

روز جهاني روانشناس و مشاور گرامي باد.

روز پدر مبارک

روز مرد و روز پدر را به تمامي مردان و پدران سرزمينمان تبريك مي گوييم.

روز ملی مددکاری اجتماعی مبارک

روز ملی مددکاری اجتماعی را به تمام مددکاران اجتماعی ایران زمین تبریک و تهنیت عرض می نماییم.

روز جهاني زمين پاک گرامی باد

روز جهاني زمين پاک هر ساله در 22 آوريل در تمام دنيا برگزار و به همه مردم روي زمين يادآوري مي شود که نبايد سياره خود “زمين” را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.
روز زمين پاك گرامي باد.

جشن روز زن برای بانوان سوادآموز مهروماه

ها در کنار هم رسیدن سال نو را جشن می گیرند اما جشنی متفاوت، جشنی که این بار رنگ و بوی روز زن نیز می دهد.زنان تلاشگر امروز از اهدفشان گفتند، از معلمانشان تقدیر کردند و پایان سال را جشن گرفتند. سالی پربار؛ سالی که پایدار و استوار در مسیر موفقیت قدم برداشتند. این دورهمی صمیمی درنهایت با اهدای هدایایي به بهانه روز زن پایان یافت.

نوروز 1396 مبارک باد

بهار آمد بهار آمد بهار خوش عذار آمد، خوش و سرسبز شد عالم اوان لاله زار آمد، بنفشه پیش نیلوفر درآمد که مبارک باد، که زردی رفت و خشکی رفت و عمر پایدار آمد…
مثل لحظه ای که باغ, در ترنم ترانه شکوفا می شود و غرق در شکوفه، روزگارتان بهار، لحظه هایتان پر شکوفـه باد. سال نـو مبارک

13 فروردین روز طبیعت گرامی باد

در این روز زیبا به دامن طبیعت می رویم از زیبایی بهار لذت می بریم و با حفظ طبیعت به خود و دیگران احترام می گذاریم.

8 مارس روز زن گرامی باد

8 مارس روز زن بر تمامی زنان سرزمینم که می خواهند فردا را بهتر از امروز بسازند گرامی باد.

جشن تولد كودكان كلاس نقاشي مهروماه

مهروماه به رسم هر سال جشن تولدي براي تمام فرزندانش برگزار مي كند، شور و شوق كودكان در لحظه گرفتن هديه تولد… 95/12/19

هدیه نوروز کودکان کلاس پیش دبستانی

اسفند برای کودکان مهروماه نیز رنگ و بوی دیگری دارد. دور هم بودن برای جشن پایان سال و وارد سالی نو شدن؛ گرفتن عیدی و هدیه سال نو،
پیک شادی برای پر کردن اوقات فراغت نورورزی،کودکان پیش دبستانی امروز را با رنگ و بوی عیدی گذراندند. شادی دریافت بسته های نوروزی آنچنان بود که شوق را در معلمان این کودکان نیز برانگیخت، این شادی ها را با شما یاران قسمت مي كنيم. 95/12/19

١٥ اسفند روز درختكاري گرامي باد.

در روز درختكاري با كاشتن درخت به نفس كشيدن زمين كمك كنيم…
١٥ اسفند روز درختكاري گرامي باد.

بهاری دیگر نزدیک است...

این چهارمين بهاریست که مهروماه همراه شماست؛ شمایی که هر سال با کمک های خود لبخند را میهمان صورتهای زنان و کودکان مهروماه می کنید،
امسال نیز مهروماه تلاش دارد با همت شما سال نو را برای فرزندان خود رنگ و رویی دوباره ببخشد؛
رنگ نو شدن و تازگی…
شما یاران مهروماه می توانید با کمک های نقدی و غیر نقدی خود (پوشاک، کفش، لوزام بهداشتی و غذایی) در این کار بزرگ سهیم باشید.

١٤ اسفند روز احسان و نيكوكاري گرامي باد

چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
این کلمات استاد سخن سعدی شیرازی تا چه اندازه گویای نیاز امروز جامعه ما است…وی از همیاری می گوید؛ همیاری نه با نگاه ترحم؛ کمک اما نه از جایگاه بالا به پایین؛
او از یک پیکر سخن می گوید. پیکری به نام جامعه که یا همه اعضای آن با هم رشد می کنند یا همه آنها با هم به سوی انحطاط گام بر می دارند.
امروز روز احسان و نیکوکاری است. روزی که با هم بودن را دوباره یادآوری می کنیم. این روز بر شما که احسانتان بر پایه مسئولیت اجتماعی است گرامی باد.

5 اسفند روز مهندس گرامی باد

برای مهندسین بن بستی وجود ندارد؛
آنان یا راهی خواهند یافت یا راهی خواهند ساخت.
« روز مهندس» گرامي باد.

15 بهمن، روز پرستار گرامی باد

حرفه پرستارى، ترکیب عجیبى است از رحمت و عطوفت و مهربانى و مراقبت و از سوى دیگر، دانش و تجربه و مهارت، روز پرستار گرامي باد.

5 اسفند، جشنواره نوروزی صنايع دستی مهروماه

در آستانه سال جدید مهروماه نمایشگاهی دیگر برپا ساخته است تا بار دیگر هنرنمایی زنان و دختران خود را به نمایش بگذارد؛

نشاني: زعفرانيه، خيابان اعجازى(آصف)، بالاتر از ميدان اعجازى، روبروى خيابان زنبق، بوستان ريحانه، سراى محله زعفرانيه، طبقه همكف
پنج شنبه 5 اسفند ساعت 15-9

نشست"بررسی اشکال کار کودک"

نشست”بررسی اشکال کار کودک”
سخنرانان: خانم دكتر قاسم زاده و آقای فرشيد يزدانی
زمان: چهارشنبه ١٣ بهمن ساعت ١٩-١٧
مكان: خيابان كريمخان، خيابان خردمند جنوبی، كوچه وحدتی منش، پلاك ٢
مركز فرهنگی كوژين

جشنواره سپیدار

کار دستی کودکان پیش دبستانی مهروماه از میان 1200 اثر ارسالی به جشنواره سپيدار، تاکنون به مرحله نیمه نهایی رسیده است…[ادامه مطلب]

آتش نشانی شغل نیست عشق است

افتخار ما، افتخار ايران…
خطر كردي تا اتفاق سراغ ما نيايد؛
ريسك كردي تا حادثه دچارمان نكند…
مهروماه اين ضايعه عظيم را به خانواده هاي محترم آن عزيزان و هموطنان تسليت عرض مي نمايد.

روز ملی هوای پاک گرامی باد

در هنگام آلودگی شدید هوا با جلوگیری از تردد کودکان در محدوده های پر ترافیک شهر از آنها مراقبت می کنیم،
اما تکلیف کودکان کار در خیابان چه می شود؟!
کمی بیشتر مراقب باشيم…

زباله گردی حق کودکان نیست

دو کودک کار 7 و 8 ساله، زنده زنده در حریق یک گاراژ جمع آوری ضایعات سوختند، این دو  برادر برای رسیدن به رویاهایشان روز و شب، زباله ها را زیر و رو می کردند…[ادامه مطلب]

زباله گردی حق کودکان نیست...

باید می سوختند تا دیده شوند؛
درمیان زباله به دنبال زندگی بودند، آتش نصیبشان شد؛
خنده هاشان مرد، خنده هاشان سوخت! آنها کودکان سرزمینم بودند؛
کاش دست کم تلنگری باشد برای بیداری ما…

سومین جشنواره غذا و صنایع دستی

19 آذر ماه از11 صبح الی 9 شب
آدرس:شهرک غرب ،خیابان ایران زمین – خیابان گلستان – مجتمع مسکونی مهستان – بلوک A3
کلیه عواید این جشنواره در جهت آموزش زنان و کودکان نیازمند هزینه خواهد شد.

منتظر حضور وهمراهی گرمتان هستیم.

سال نو میلادی مبارک

آغاز سال ٢٠١٧ ميلادی را به هموطنان مسیحی تبریک می گوییم و آرزومنديم دراين سال جديد شاهد دنيايی بر پايه اصول انسانی باشيم. دنيايی همراه با صلح و پر از مهربانی.

با من بخوان

با هم کتاب مهر می خوانیم.موسسه مهروماه چندی پیش با همکاری انجمن پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان طرح با من بخوان را آغاز کرد. در این طرح مربیان مهروماه آموزش های لازم را با هدف برقراری ارتباط با کودکان…[ادامه مطلب]

16 آذر روز دانشجو

هر دو دوران مدرسه را با موفقیت به پایان رسانده بودند. با این وجود، ترس از تغییر محیط، واردشدن به دانشگاه  و تعامل با افرادی از فرهنگ‌های مختلف و [ادامه مطلب]

15 آذر روز جهانی داوطلب

چهار سال از فعالیت مهروماه می‌گذرد. در این مدت با تکیه بر یارانی که بدون چشمداشت و با عشق همراهیمان کردند توانستیم حرکت کنیم…[ادامه مطلب]

٣١ شهریور روز جهانی صلح

صلح یک هدیه نیست بلکه چیزی است که ما باید همگی در هر روز و در هر کشوری برای آن تلاش کنیم…[ادامه مطلب]

بوی مهر در مهروماه

امسال مانند سال گذشته، با طرح فرمان، این امکان وجود داشت تا کودکان مهاجر بازمانده از تحصیل بتوانند در مدارس دولتی ثبت‌نام کنند…[ادامه مطلب]

13 آبان روز دانش آموز

روز دانش‌آموز در ایران مصادف است با ۱۳ آبان، روزی که دانش‌آموزان در واکنش به شرایط حاکم در سال ۵۷ دست به اعتراض زدند.[ادامه مطلب]

جشن پایان سال تحصیلی کودکان بازمانده از تحصیل

موسسه مهروماه در سال تحصیلی 95-94 میزبان 15 نفر از کودکان محله فرحزاد بود؛ کودکانی که سال گذشته موفق نشده بودند…[ادامه مطلب]