نگاه ما

تقدم انسانیت بر جنسیت

مردمان هر فرهنگی باید بر بازنگری هنجارها و ارزش‌های جنسیتی قوی ریشه خودشان که باور به فرودستی زنان و بی‌سهمی آنان از عرصه عمومی، مشارکت اقتصادی، سیاسی و آموزشی را تقویت می‌کند؛ متمرکز شوند.

کودکان کار متولی نمی خواهند. متولی پایان بخشیدن به «کار کودک» باشید.

سراغ کودک کار نروید. کودکان نیازی به متولی ندارند. کافی است در سیاست‌گذاری‌ها برنامه‌های فراگیر برای حمایت اجتماعی داشته باشید.

کلیات لایحه‌ی حمایت از زنان در برابر خشونت تصویب شد اما...

لایحه‌ای که قرار بود تضمینی برای تامین امنیت زنان در برابر خشونت باشد با حذفیات زیادی روبرو شده و به “ارتقا امنیت زنان در برابر سوء رفتار” تقلیل پیدا کرد.

این جنایت ادامه دارد

چه کسانی میخواهند مدارس را برای دختران جامعه ناامن کنند؟

چرا مسئولان در تامین امنیت مدارس به عنوان حداقل‌ترین وظیفه اقدام قاطعی ندارند؟

عید برای همه کودکان شادی نمی‌آورد!

سراغ کودک کار نروید. کودکان نیازی به متولی ندارند. کافی است در سیاست‌گذاری‌ها برنامه‌های فراگیر برای حمایت اجتماعی داشته باشید.

دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل، از لایحه بودجه ۱۴۰۲ حذف شدند

به گزارش تسنیم، مرور بودجه پیشنهادی آموزش و پرورش برای سال ۱۴۰۲ وضعیت خوشایندی را ترسیم نمی‌کند و با حذف برخی ردیف‌های اصلی حوزه کیفیت‌بخشی، سال آینده در بحث عدالت آموزشی و کیفیت آموزش شرایط دشواری را شاهد خواهیم بود.

رفتگری کودکان با لباس پیمانکاران شهرداری تهران

کار اجباری کودکان به خودی خود معضل بزرگی است اما وقتی این کودکان در لباس رسمی پاکبان‌های شهرداری مشغول به کار هستند می‌تواند زنگ خطری باشد چرا که خود این لباس در مرور زمان به کار کودکان رسمیت می‌بخشد و خود این عامل می‌تواند مسیر حل این معضل را دشوارتر کند.

طبق جدیدترین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره ترک تحصیل دانش‌آموزان، بیش از ۹۱۱ هزار نفر در گروه سنی ۶ تا ۱۷ سال از تحصیل بازمانده‌اند و ۲۷۹ هزار دانش‌آموز نیز ترک تحصیل کرده‌اند!

هزینه انسانی محرومیت در اقتصاد این روزها

فعالان مدنی بارها در گفت‌وگوهای خود خطاب به دولت‌ها اين هشدار را دادند كه ناامنی شغلی، هم آمار حوادث كار را بالا می‌برد و هم آمار خودكشی‌ها را و هم آمار جرم را.

بار سنگین زندگی روی شانه‌هایی نحیف

در شرایطی که درآمد سرپرستان خانوار بسیار پایین‌تر از حداقل هزینه‌هاست این کودکان هستند که هم از حقوقی مثل آموزش و تفریح محروم می‌شوند و هم مجبور می‌شوند کودکی خود را برای کسب لقمه‌ای نان بفروشند.

چشمان نگران کودکان مهاجر

به نیمه شهریور ماه نزدیک می‌شویم. خانواده‌ها در تب و تاب خرید وسایل نو برای کودکانشان در آغاز سال تحصیلی جدید هستند اما چشمان کودکان و خانواده‌های بسیاری در این روزها نگران است. کودکانی که به اجبار از خانه و کاشانه خود در افغانستان کوچ کرده‌اند و به امید آینده‌ای بهتر پا به این دیار گذاشته‌اند اما هنوز وضعیت تحصیلی آنها نامعلوم است. 

نام‌ها را تغییر دهید، با واقعیت چه می‌کنید

بار دیگر شاهد هستیم که چطور مسئولان به روش‌های مختلف تلاش می‌کنند از ازدواج کودکان حساسیت‌زدایی کنند و یا در قالب عناوین و توجیهات مختلف آن را مجاز بشمارند. در آخرین مورد انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با مطرح کردن موضوع «بالغ همسری» در مقابل «کودک همسری» ازدواج کودکان را در صورت بلوغ نه تنها دچار اشکال ندانسته که آن را خواسته کودکان اعلام کرده است.

تضییع حقوق کودکان افتخارآمیز نیست!

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بدون توجه به اینکه نزدیک به سه میلیون کودک به دلیل عدم دسترسی به فضای مجازی یا تجهیزات مناسب از تحصیل جا مانده‌اند و با کم‌اهمیت انگاشتن آن، این موضوع را نه تنها اتفاقی منفی ارزیابی نمی‌کند بلکه آن را فرصتی برای دورماندن کودکان از فضای مجازی می‌نامد.

از حذف کارِ کودک تا حذف کودکِ کار

سازمان بین المللی کار در گزارشی که در سال ۲۰۲۲  در مورد این در حالی است که در ایران طی سال‌های اخیر مسئولان به روش‌های مختلف سعی در کم‌رنگ جلوه دادن موضوع کار کودک داشته‌اند. این در حالی است که در ایران طی سال‌های اخیر مسئولان به روش‌های مختلف سعی در کم‌رنگ جلوه دادن موضوع کار کودک داشته‌اند. 

نُه ماه و یک عمر...

در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت زن فقط ابزاری است برای تولید نسل. ابزاری بی‌روح و بی‌تصمیم که بدنش ساخته شده تا تولید مثل کند و دیگر هیچ… زنی که نمی تواند بگوید امادگی جسمی برای بارداری و نگهداری از یک انسان را ندارم، زنی که عقلانیت لازم برای تصمیم گیری برای بدنش را ندارد…

در نکوهش به ابتذال کشاندن نیکوکاری

مناطق آسیب‌دیده از بلاهای ناگهانی و استان‌ها و حاشیه‌نشین‌های کم‌برخوردار و نابرخوردار دانشکده‌هایی بودند که در آن‌ها از مردم، این استادان واقعی و فروتن، آموختیم که نیکوکاری، مثل هر فعالیت دیگری، بدون مسلح بودن به دانش آن، نه تنها نادرست است که فاجعه می‌آفریند. 

توانمندسازی گامی در جهت اشتغال برابر  به مناسبت روز جهانی عدالت اجتماعی

واقعیت این است که عدالت اجتماعی محقق نمی‌شود مگر آنکه افراد به فرصت‌های شغلی مناسب با شرایط کار شایسته دست پیدا کنند. دستیابی به اشتغال مناسب و شایسته نیز نیازمند سیاست‌گذاری دقیق دولت‌ها در عرصه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی است که یکی از مهم‌ترین آنها توان‌افزایی افراد است.

عمق فاجعه‌ی بی‌خبری مسئولان

گاهی برای نقد برخی ادعاها نیاز به ارائه هیچ آمار و ارقامی نیست. کافیست دو خبر را کنار هم قرار دهیم تا عمق فاجعه بی‌خبری مسئولان از فجایعی که زیر پوست کشور اتفاق می‌افتد آشکار شود.

اگر درمان نیستید درد نیز نباشید

سال‌هاست فعالان حوزه کودک به روش‌های مختلف به مسئولان نسبت به پیامدهای بدترین اشکال کار کودک ازجمله زباله‌گردی هشدار می‌دهند. و سالهاست که اقدامات شهرداری و سایر نهادهای مسئول محدود شده است به طرح‌های بدون پشتوانه‌ای مانند جمع‌آوری کودکان، رد مرز آنها، نگهداری آنها در مراکز مختلف و درنهایت رها کردن دوباره کودکان و بازگشت به نقطه اول.