آموزش

واحد آموزش

واحد آموزش موسسه مهر و ماه بر یادگیری گروه هدف خود با رویکرد توان افزایی آنها از منظر جماعتی انسانی که در جامعه ای آسیب دیده زندگی میکنند تمرکز دارد. به این معنا که این واحد، آموزشی را دنبال می کند که در طول زمان بتواند توانایی تغییر شرایط را در افراد در پی داشته باشد. این مهم از طریق تغییر نگرش افراد ممکن خواهد شد، چرا که مطابق تئوری رفتار برنامه ریزی شده (TPB) نگرش های آدمی باورهای او را می سازد و باورهای انسانی رفتار او را کنترل خواهد کرد.  لذا پرورش افرادی با نگرش مثبت به یادگیری، انسانی های یاد گیرنده ای را برای جامعه به ارمغان خواهد آورد که تلاش شان برای خود شکوفایی بهترین دست آورد برای خود و جامعه شان خواهد بود. چراکه انسان های یاد گیرنده نسبت به تغییرات محیطی آگاهانه و با نگرش انسان محور واکنش نشان میدهند.

فعالیتهای آموزشی موسسه در دو گروه زنان و کودکان صورت می گیرد. لازم به توضیح است که بخشهای مختلف موسسه، آموزش را در کنار خود به همراه دارند مانند واحد مددکاری اجتماعی و روانشناسی در کنار همه بخشهای اجرایی موسسه حضور داشته و فعالیتهای آموزشی خود را بسته به نیاز گروه هدف طراحی وکارگاههای مهارت آموزی مختلفی را برگزار می کند. همینطور واحد خانه فرهنگ و هنر مهر و ماه با برگزاری کلاسهای فرهنگی و هنری خود بستر مناسبی را برای تکمیل نیازهای پرورشی کودکان ایجاد می کند.همچنین واحد کارآفرینی موسسه با برگزاری کلاسهای حرفه آموزی در جهت افزایش توان زنان خود تلاش می کند.

آموزش در گروه کودکان

آموزش کودکان در شرایط دشوار با توجه به موقعیت های متفاوت کودکان و همچنین نیازهای خاص کودکان در بخش های محتلف ارائه می گردد:

تقسیم بندی آموزش کودکان با توجه به شرایط ویزه هر کودک و هدف برنامه تعیین شده برای هر کودک صورت می گیرد.

۱. آموزش پیش دبستانی

هدف از این طرح شناسایی و جذب کودکان ۶-۵ ساله کم برخوردار در مناطق حاشیه‌نشین تهران و ایجاد فرصت جهت آموزش‌های پیش از دبستان است به نحوی که با توجه به فقر محیطی و فرهنگی که کودک در دوره طلایی رشد با آن مواجه است، با ایجاد فرصت‌های آموزشی و شناختی، این کودکان با پشتوانه شناختی مناسب‌تری وارد مدرسه شوند و در طول سال‌های تحصیل در بستر ایمن‌تری فعالیت‌های آموزشی را انجام و به اتمام رسانند.

۲. آموزش کودکان بازمانده از تحصیل

هدف از این طرح شناسایی و جذب کودکان ۶ تا ۱۸ ساله بازمانده از تحصیل در مناطق حاشیه نشین تهران و رفع موانع ادامه تحصیل ایشان، اهتمام بر ورود به چرخه آموزشی رسمی و در صورت عدم امکان، ایجاد فرصتهای آموزشی برابر و مشابه همسالان در فضاهای آموزشی غیر انتفاعی می باشد. آموزش این بخش در دو گروه صورت می گیرد.

آموزش رسمی برای کودکان بازمانده از تحصیل

 • طرح بوستان:

کودکانی که فاقد کبر سن بوده و به هیچ صورتی امکان ثبت نام در مدارس دولتی را نیافته و در صورت تحصیل در موسسه امکان ورود به چرخه آموزش رسمی را دارا می باشند، در پایه های ابتدایی موسسه مشغول به تحصیل می شوند با این رویکرد که بتوانند در امتحانات خارج از نوبت آموزش و پرورش مشغول به تحصیل شوند. آموزش این کودکان علاوه با استفاده از شیوه های نوین آموزشی بصورت خلاق و پویا و ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل کودکان، توام با آموزشهای مهارت زندگی همراه است. کلیه مربیان آموزشی موسسه دوره های مهارتهای مربیگری آموزشی را در کارگاههای مختلف  گذرانده و در ضمن خدمت نیز مشغول به فراگیری می باشند.هدف آن است که حتی در صورت موفقیت کودکان برای ادامه تحصیل در مدارس دولتی پیوندشان برای بهره برداری از سایر خدمات آموزشی تکمیلی موسسه حفظ گردد.

 • طرح دانش و مهارت:

این طرح شامل دو بخش کسب سواد و کسب مهارت است برای گروه کودکان بازمانده از تحصیلی در دامنه سنی۱۲ تا ۱۸ سال می باشد. که به هر دلیلی با کبر سن مواجه شده اند و سن عقلی انها متناسب با پایه تحصیلی شان نیست. ما با گروهی از کودکان در شرایط دشوار مواجهیم که در هیچ کدام از دو گروه کودکان و بزرگسالان  نمی گنجند و بیشترین نیاز به سواد و کسب مهارت برای ورود به جامعه را دارند.  در نتیجه برنامه ریزی آموزشی به نحوی که تعیین محتواهای درسی هدفمند که نتیجه ان کسب سواد پایه و قبولی جهت کسب مدرک معادل ششم ابتدایی است ، کبر سن این کودکان را تا حد زیادی جبران کند و ایشان را از گروه کودکان با کبر سن در مقاطع بعدی تحصیلی خارج کند و نیز فرصتهای اموزشی جهت مهارت اموزی فردی و حرفه ای را به شکل هدفمند تری فراهم می اورد، ضروری به نظر می رسد.

نتایج مورد انتظار از اجرای طرح:

 • کودکان با کبر سن دوره طلایی آموزش را از دست نمی دهند.
 • کسب سواد پایه در گروه بزرگتری از کودکان با کبر سن بدست می اید.
 • طی یک بازه ۲ تا ۳ ساله فردی که مصمم به ادامه تحصیل است در گروه سنی متناسب با خود قرار می گیرد و در دوره متوسطه اول در کنار همسالان خود در مدارس دولتی امکان ادامه تحصیل پیدا می کند.
 • قرار گیری فرد در گروه همسالان خود ، انگیزه قوی تری جهت ادامه تحصیل برایش فراهم می کند.
 • فرصت حضور فرد در گروه همسالان ، شرایط بهتری برای ارائه اموزشهای مهارتی متناسب با نیاز سنی برایشان فراهم می اورد.
 • کودک علاوه بر سواد با مهارت هایی جهت رفع نیازهای روزمره و کسب شغل و در امد اشنا می شود.
 • پیامد ترک تحصیل در این گروه کاهش می یابد.

۳. حمایت تحصیلی

طرح حمایت تحصیلی ، به منظور حمایت از کودکانی که به واسطه شرایط فرهنگی و  فقر خانواده و نبود امکانات از داشتن شرایط مناسب تحصیلی محروم بوده و با مشکلات فراوان در مدارس دولتی مشغول به تحصیل می باشند، اجرا می شود. اجرای این طرح کمکی است به جلوگیری از ورود کودکان بیشتر به چرخه کار کودک و همچنین کاهش کودکان بازمانده از تحصیل.خدمات این طرح در دو واحد “آموزشی” و “مددکاری اجتماعی و روانشناسی” صورت می گیرد. خدمات مددکاری اجتماعی و روانشناسی در بخش مربوطه توضیح داده خواهد شد

خدمات آموزشی این طرح شامل:

 • بررسی وضعیت تحصیلی دانش آموز
 •  
 • ارائه برنامه آموزشی
 •  
 • ،مشاوره و پیگیری تحصیلی
 • برگزاری کلاسهای تقویتی و فوق برنامه( کامپیوتر، زبان…) متناسب با  نیاز دانش آموزان
 •  
 • ارتباط با مدرسه دانش آموز
 •  
 • تشکیل جلسات منظم مددکاری و آموزشی برای پیگیری برنامه فردی هر دانش آموز

آموزش در گروه زنان

برگزاری کلاسهای سوادآموزی کاربردی

برگزاری کلاسهای موردی مانندآموزش زبان و کامپیوتر

 

همانطور که اشاره شد کلاس های مختلفی در جهت پرورش خلاقیت کودکان در خانه فرهنگ وهنر مهر وماه برگزار می گردد که در بخش مربوطه به تفصیل آمده است.

همچنین در بخش آموزشهای غیر رسمی آموزش های زیر نیز صورت می پذیرد:

– برگزاری دوره های مهارت های زندگی برای زنان و کودکان
– تقویت مهارت های ارتباطی و اعتماد به نفس در فرد و ایجاد روحیه کار جمعی
– کاهش آسیب های جسمی و روانی به کمک رشد مهارت های اجتماعی
– آموزش خانواده (رفتار با کودک و نوجوان و همسر و …) برای مادران
– آموزش بهداشت فردی، محیطی و اجتماعی