جشنواره مهر

امسال هشتمین دوره جشنواره مهر در حال برگزاری است؛ طرحی که با هدف علاقمند کردن دختران نوجوان به کتاب و کتابخوانی ایجاد شد اما به مرور گسترده شد و امروز دختران شرکت‌کننده در این طرح هرکدام به یک کتابخوان حرفه‌ای تبدیل شده‌اند.

ایده جشنواره ابتدا توسط موسسه مهرطه مطرح شد و در دوره‌های بعد مهروماه و موسسه پرنده درخت کوچک زندگی نیز به این طرح پیوستند. امسال ششمین سال فعالیت و حضور دختران مهر و ماه در این پروژه است و به تازگی سازمان‌های مردم نهاد بیشتری از جمله خیریه شکوفا و همچنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز همراه ما هستند تا بتوانیم این طرح را پرشورتر از هر سال دنبال کنیم.

در مهر کتاب چه می کنیم؟

جامعه هدف این طرح دختران ۱۳ تا ۱۸ سال هستند. در ابتدا کارشناسان مشارکت کننده با همکاری ناشران فعال در حوزه کودک و نوجوان کتاب‌های مطرح انتشاریافته را برای شرکت‌کنندگان تهیه می کنند. این کتاب ها به دختران امانت داده می شود و هر زمانی که دست‌کم سه نفر یک کتاب مشخص را مطالعه کردند، کتاب در جلساتی که به صورت هفتگی برگزار می شود، مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. این بررسی با حضور و مشارکت کارشناسان حوزه کتاب و مبتنی بر قواعدی است که در نقد کتاب رعایت می‌شود.

نقطه پایان هر دوره، برگزاری جشنواره مهر  است؛ جشنواره‌ای با حضور نویسندگان و مترجمان. در این جشنواره یک کتاب تألیفی و یک کتاب ترجمه به انتخاب دختران به عنوان کتاب برگزیده و دو کتاب (تالیفی و ترجمه) به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب شده و به آنها لوح اهدا می‌شود. تمام فعالیت ها در این جشنوراه بر عهده دختران این طرح است. یک نفر اجرای مراسم را بر عهده دارد، گروهی با موسیقی خود مراسم را زیباتر می‌کنند و گروهی دیگر نقدهای خود را برای  مدعوین می خوانند و نکته قابل توجه در این جشنواره این است که هیأت داوران را همین دختران نوجوان تشکیل می دهند نه بزرگسالان و کارشناسان این حوزه و نقد ، داوری و انتخاب افراد برگزیده بر عهده دختران فعال در پروژه مهر می باشد.

تیرماه ۹۹ جشنواره هشتم مهرکتاب برگزار می‌شود و امید داریم همچون سال‌های گذشته یک روز خاطره‌انگیز را برای ما رقم بزند. روزی که می‌بینیم در کنار هم توانسته‌ایم رشد کنیم و ببالیم و نگاهی دیگر به زندگی داشته باشیم.